Ločani so bili pionirji turizma
V Škofji Loki so že pred sto dvajsetimi leti pokazali smisel za turizem, njegov razvoj se je začel z ustanovitvijo olepševalnega društva v letu 1897.
Škofja Loka – Olepševalno društvo je ustanovil učitelj Slavko Flis s somišljeniki, njegov današnji naslednik, Turistično društvo Škofja Loka, pa nadaljuje takratno tradicijo. Konec tedna so častitljivo obletnico počastili s slovesnostjo v Sokolskem domu in znova obnovili začetke loškega turizma. Že pred Flisom je bila v Škofji Loki ustanovljena kopališka družba, ki je uredila letno kopališče ob Sori, a je potem njeno delovanje usahnilo. Pač pa so s turistično dejavnostjo nadaljevali Slavko Flis in njegovi in v času do leta 1920 je loški turizem cvetel. Uredili so sprehajalno pot, spodbujali tujski turizem (Flis je o Škofji Loki pisal v tujem časopisju), vodili imenik stanovanj za turiste, 27 loških gostiln in dve kavarni so kar tekmovale, katera bo ponudila boljšo hrano in pijačo, nastal je tudi prvi hotel Štemarje z lepim senčnim vrtom, ob Selški Sori je bilo kopališče, ločeno na moški in ženski del, prirejali so tržne dneve, promenadne koncerte. To je le nekaj drobcev iz predstavitve pionirskih časov loškega turizma, ki jih je na prireditvi predstavila Mirjam Jezeršek.
O loškem turizmu je poleg Monike Tavčar, voditeljice večera in aktualne predsednice Turističnega društva Škofja Loka, govoril tudi župan Miha Ješe, v preteklosti predsednik tega društva. Poudaril je sodelovanje štirih občin na Škofjeloškem, ki se trudijo za dvig kakovosti življenja, saj turizem ne sme poznati meja. Govoril je o nastajanju manjših hotelov, ki povečujejo turistične zmogljivosti v Škofji Loki, o novih turističnih poteh (v kratkem bo odprta pasijonska pot očeta Romualda), o skorajšnjem odprtju pasijonske sobe in turistično-informacijskega centra, o spodbujanju turističnega centra Stari vrh. Podpredsednik Turistične zveze Slovenije Dominik S. Černjak je poudaril, da v sodobnem digitaliziranem svetu turizem še vedno potrebuje tudi prostovoljce, loške turistične zanesenjake pa je pozdravila tudi predsednica Gorenjske turistične zveze Lucija Kavčič. Nekaterim med njimi so se oddolžili s priznanji: bronasto je prejel prejšnji predsednik društva Jože Misson, srebrna Jože Porenta, Leopold Setnikar in Ludvik Cankar, zlato pa Marko Pleško, ki v društvu od leta 1988 sodeluje kot strokovni sodelavec. Priznanje Turistične zveze Slovenije pa je prejelo tudi Turistično društvo Škofja Loka. V Sokolskem domu so odprli razstavo razglednic Loka v času Slavka Flisa (1897–1920). Izšla pa je nova razglednica z motivom slikarke Maje Šubic.