Nekje plačajo vse, drugje nič
Če starši v Kranjski Gori med daljšo poletno odsotnostjo otrok vrtca ne plačujejo, morajo v Škofji Loki za rezervacijo plačati 75 odstotkov siceršnje oskrbnine, v Cerkljah in Žirovnici pa možnosti rezervacij in s tem bistveno nižjih cen sploh ni.
Kranj – Številni starši med poletnimi počitnicami otroke za daljši čas izpišejo iz vrtca, s čimer tudi prihranijo, saj jim v večini vrtcev za čas daljših neprekinjenih odsotnosti zaračunavajo t. i. poletno rezervacijo, s katero v vrtcu ohranijo mesto za otroka. Zakaj je treba plačevati program, čeprav ga otrok ni deležen, je pojasnila Vida Balažič iz računovodstva Kranjskih vrtcev: »Stroški v vrtcu nastajajo vse mesece v letu. Cena programa je vedno izračunana za dvanajst mesecev in ne samo za deset. Če bi bila cena med letom toliko višja, da v poletnih dveh mesecih ne bi bilo treba plačevati nič, ne bi bilo povsem pošteno, ker so nekateri otroci v vrtcu vse poletje, drugi pa nič. Stroški so skoraj enaki vse mesece v letu, poleti je manj le stroškov za živila, plače zaposlenih pa v ceni programa v povprečju predstavljajo 70 odstotkov.«
Razliko med znižanim plačilom in ceno programa krijejo občine, stroški rezervacij pa se tako od ene do druge zelo razlikujejo. V občini Kranjska Gora staršem v primeru, da je otrok odsoten ves julij ali/in avgust, ne zaračunavajo ničesar, na Bledu in v Gorjah pa za dvomesečni izpis za rezervacijo plačajo 20 odstotkov oskrbnine, ki jo plačujejo po odločbi centra za socialno delo. V večini občin staršem za rezervacijo zaračunajo 40–60 odstotkov njihove siceršnje oskrbnine, največ – 75 odstotkov – jih stane v Škofji Loki. Cerklje in Žirovnica pa sta edini gorenjski občini, kjer možnosti poletnih rezervacij sploh ni in staršem tudi v času daljših poletnih odsotnosti otrok ceno vrtca zmanjšajo le za strošek neporabljenih živil.
Ni vse v asfaltu in betonu
»Mislim, da je mladim družinam treba zaračunati tisto, kar resnično koristijo. Doplačevanje nekih rezervacij ni pravi pristop,« meni kranjskogorski župan Jure Žerjav. Dokler bo le možno, občina ne bo zaračunavala poletnih rezervacij za vrtec, obljublja Žerjav, čeprav imajo zaradi tega dodatne stroške: »Občina ni ustanovljena samo zato, da od ljudi pobira davke in prispevke, ampak da jim tudi nekaj daje. Ni vse v asfaltu in betonu, kaj je tudi v kakovosti življenja občanov. Že tako se soočamo z odseljevanjem mladih, na ta način pa pripomoremo, da imajo znosne razmere za bivanje, tudi če je to samo prispevek za vrtec za dva meseca.«
Starši so zaradi tega zelo zadovoljni, je pojasnila Petra Grzetič iz Vrtca pri OŠ Josipa Vandota Kranjska Gora, od 115 vpisanih otrok pa jih je med počitnicami vsaj en mesec odsotnih 60 do 70. Tudi v Vrtcu Bled, kjer staršem za rezervacijo zaračunavajo 20 oz. 50 odstotkov, je to poletje vsaj en mesec odsotna skoraj polovica otrok, v preteklih letih pa se je za daljšo odsotnost odločala približno tretjina, je povedala ravnateljica Andreja Novšak.
Nekateri manjkajo le pet dni
Za tako dolge odsotnosti se precej redkeje odločajo starši v Vrtcu pri OŠ Žirovnica, kjer poletnih rezervacij ni. »Redki starši vzamejo otroka iz vrtca za cel mesec, so tudi primeri, ko je otrok v dveh mesecih odsoten le pet dni,« je pojasnila vzgojiteljica Mija Debevc in dodala, da je pri jasličnih otrocih ta čas kar 80-odstotna prisotnost, pri starejših otrocih pa več kot 50-odstotna. Na občini Žirovnica pojasnjujejo, da so občinski svetniki leta 2004 obravnavali stanje otroškega varstva v občini, a da so bile takrat ekonomske cene vrtca okoli deset odstotkov nižje kot v sosednjih občinah (in so tudi še danes nižje), zato dodatne subvencije niso bile predlagane, ker so starši že med letom plačevali manj kot drugje. »Tako so v bistvu to dodatno subvencijo dobili vsak mesec skozi nižjo ceno. Dejstvo je tudi, da je cena storitve vrtca preračunana na dvanajst mesecev, saj naj bi starši potrebovali otroško varstvo skozi celo leto,« so še pojasnili.
V Cerkljah so možnost poletnih rezervacij in s tem bistveno nižjih oskrbnin ukinili pred tremi leti, zaradi česar je bilo na začetku med starši kar nekaj nejevolje, je povedala vodja v Vrtca Murenčki Vlasta Košnik. Za takšno odločitev je bilo več razlogov, pravi župan Franc Čebulj: »Že tako veliko prispevamo za varstvo otrok v vrtcih, poleg tega so v preteklosti to možnost številni starši, največkrat premožni, izkoriščali. Na ta način tudi nekaj prihranimo, kar uporabimo za pokrivanje stroškov zaposlenih v vrtcu, denar pa lahko uporabimo še za druge namene. Za najbolj socialno šibke pa še vedno obstaja možnost, da zaprosijo za dodatno znižanje plačila, in če se ugotovi, da je njihovo gmotno stanje zares slabo, jim seveda občina pomaga. Sicer pa sodimo med občine, ki najbolj subvencioniramo cene vrtcev.«