Med smuko je treba biti pozoren tako na oznake na smučišču kot pravila smučanja, upoštevati pa je treba tudi svoje znanje in sposobnosti.

Ne precenjujte znanja

Gorenjski policisti so minuli konec tedna obravnavali dve smučarski in eno sankaško nesrečo, zato opozarjajo, da je med zimskimi radostmi treba upoštevati varnostna pravila ter svoje sposobnosti.

Z globo od 200 do 600 evrov in odvzemom smučarske vozovnice se kaznuje za prekršek smučar, ki ne ravna v skladu z ukrepi za varno smučanje.

Kranj – Že prve dni novega leta so na gorenjskih smučiščih zabeležili prve nesreče, gorenjski policisti pa so konec tedna obravnavali dve smučarski in eno sankaško nesrečo. Na Krvavcu je zaradi neprevidnosti v soboto popoldan padla Hrvatica, v nedeljo pa na Voglu še Grosupeljčanka. Obe sta se lažje telesno poškodovali, za nesreči sta bili odgovorni sami.

V Završnici se je med spustom od Valvasorjevega doma poškodovala sankačica, ki je v poledenelem ovinku zletela s ceste in trčila v drevo. V trčenju se je po prvih podatkih lažje poškodovala. »Vsem opisanim nesrečam je skupno to, da so jih smučarji in sankačica povzročili sami. Padci na smučiščih so pogosto posledica prehitre smuke, utrujenosti in neznanja oziroma precenjevanja znanja smučanja in razmer na progi, na sankališčih s planinskih postojank pa prehitrega sankanja. Zato smučarji upoštevajte pravila varnega smučanja, sankači pa tudi ne pretiravajte z divjanjem po progi in ne precenjujte svojih sposobnosti. Oboji morate razumeti, da površine niso namenjene samo vam, ampak vsem. Ne pozabite tudi na čelado, na smučiščih je za otroke do 14 let obvezna, pri sankanju pa je zlasti za otroke zelo priporočljiva,« opozarja višji policijski inšpektor Bojan Kos in dodaja, da je pri gibanju v gorah treba upoštevati vremensko napoved in zakonitosti gibanja v zimskih razmerah.

»Pravilno izberite in načrtujte turo, upoštevajte pa, da je sneg ponekod močno spihan. Veliko je klož, površina pa je lahko tudi zelo ledena. Snežna odeja je lahko nestabilna predvsem na mestih z napihanim snegom ter na strmih pobočjih. Tam se lahko ob obremenitvi snežne odeje sproži tudi plaz,« še opozarja Kos.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 11. julij 2013 / 15:01

Na obisku pri pastirjih

Pastirsko naselje na Veliki planini je največje in najstarejše planšarsko naselje v Evropi, kjer pastirji še danes delajo kot nekoč. Kako živijo, si je že nekaj let mogoče ogledati v Preskarjevi muzej...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / četrtek, 7. november 2013 / 14:50

Devedeset let besniške mežnarice

Te dni je visok jubilej, 90 let, praznovala Frančiška Skvarča, dolgoletna mežnarica iz Besnice.

Kranj / četrtek, 7. november 2013 / 13:43

Tretjina vpisanih le zaradi statusa

Zlasti v visokošolske strokovne programe se vpiše vsaj trideset odstotkov takih študentov, ki že ob samem vpisu nimajo namena študirati, po pogovoru z vodstvi sorodnih fakultet ugotavljajo na kranjski...

Kranj / četrtek, 7. november 2013 / 13:37

Obnovili bodo kopalnice

Potem ko so v kranjski občini ugotovili, da se načrtovana gradnja nove dvorane in tribun v športnem centru v bližnji prihodnosti še ne bo začela, so sklenili obnoviti vsaj dotrajane kopalnice in garde...

Naklo / četrtek, 7. november 2013 / 13:36

Preživljajo se z najemninami

Triindvajsetega oktobra je minilo sto deset let, odkar so v Naklem ustanovili mlekarsko zadrugo, prvo predhodnico sedanje kmetijske zadruge.

Železniki / četrtek, 7. november 2013 / 13:34

Stekla dela na čistilni napravi

Gradbena dela pri rekonstrukciji čistilne naprave v Železnikih so v polnem teku.