Ne precenjujte znanja
Gorenjski policisti so minuli konec tedna obravnavali dve smučarski in eno sankaško nesrečo, zato opozarjajo, da je med zimskimi radostmi treba upoštevati varnostna pravila ter svoje sposobnosti.
Z globo od 200 do 600 evrov in odvzemom smučarske vozovnice se kaznuje za prekršek smučar, ki ne ravna v skladu z ukrepi za varno smučanje.
Kranj – Že prve dni novega leta so na gorenjskih smučiščih zabeležili prve nesreče, gorenjski policisti pa so konec tedna obravnavali dve smučarski in eno sankaško nesrečo. Na Krvavcu je zaradi neprevidnosti v soboto popoldan padla Hrvatica, v nedeljo pa na Voglu še Grosupeljčanka. Obe sta se lažje telesno poškodovali, za nesreči sta bili odgovorni sami.
V Završnici se je med spustom od Valvasorjevega doma poškodovala sankačica, ki je v poledenelem ovinku zletela s ceste in trčila v drevo. V trčenju se je po prvih podatkih lažje poškodovala. »Vsem opisanim nesrečam je skupno to, da so jih smučarji in sankačica povzročili sami. Padci na smučiščih so pogosto posledica prehitre smuke, utrujenosti in neznanja oziroma precenjevanja znanja smučanja in razmer na progi, na sankališčih s planinskih postojank pa prehitrega sankanja. Zato smučarji upoštevajte pravila varnega smučanja, sankači pa tudi ne pretiravajte z divjanjem po progi in ne precenjujte svojih sposobnosti. Oboji morate razumeti, da površine niso namenjene samo vam, ampak vsem. Ne pozabite tudi na čelado, na smučiščih je za otroke do 14 let obvezna, pri sankanju pa je zlasti za otroke zelo priporočljiva,« opozarja višji policijski inšpektor Bojan Kos in dodaja, da je pri gibanju v gorah treba upoštevati vremensko napoved in zakonitosti gibanja v zimskih razmerah.
»Pravilno izberite in načrtujte turo, upoštevajte pa, da je sneg ponekod močno spihan. Veliko je klož, površina pa je lahko tudi zelo ledena. Snežna odeja je lahko nestabilna predvsem na mestih z napihanim snegom ter na strmih pobočjih. Tam se lahko ob obremenitvi snežne odeje sproži tudi plaz,« še opozarja Kos.