Brata Danijel (levo) in Duško Krupljanin pravita, da je aprilski incident, ki se je končal s streljanjem policista sredi Tržiča, s svojim ravnanjem povzročil taisti policist. / Foto: Simon Šubic

Brata: Ni bil opozorilni strel

Obtožena Duško in Danijel Krupljanin pravita, da je aprilski incident v Tržiču zakuhal policist, ki je po ugotovitvah policije tedaj opozorilno streljal. »To ni bil opozorilni strel,« pa sta prepričana brata.

Kranj – Preden je v sredo višja državna tožilka Helga Dobrin na predobravnavnem naroku zoper brata Duška in Danijela Krupljanina iz Tržiča, utegnila razložiti, česa ju bremeni obtožnica, je odvetnik Jaka Šarabon povedal, da predlaga izločitev sodnice Andrijane Ahačič. Predlog za njeno izločitev je sodnici predal v pisni obliki rekoč, da ne želi, da se z vsebino seznani tudi javnost, saj bi se na ta način »okužile« tudi druge sodnice kranjskega okrožnega sodišča. O predlogu bo zdaj odločala predsednica sodišča, do tedaj pa so predobravnavni narok preložili. Brata Krupljanin sta sicer obtožena preprečitve uradnega dejanja ali maščevanja uradni osebi ter napada na uradno osebo, ko opravlja naloge varnosti, ker naj bi 17. aprila v Tržiču napadla policista, ki je opozorilno streljal.

Brata Krupljanin se tako na sodišču še nista izrekla o krivdi, že zdaj pa je jasno, da jo bosta kategorično zanikala. V pogovoru z novinarji sta namreč na široko predstavila svoje videnje dogodka, ki je bistveno drugačno od ugotovitev policije in tožilstva. Kot je povedal 32-letni Duško Krupljanin, se je tisto nedeljsko popoldne s štiriletnim nečakom, bratovim sinom, sprehajal po Tržiču, ko je pristopil policist in zahteval dokumente, ob tem pa ga osumil, da je oropal neko gostilno v Tržiču. »Takoj sem poklical tistega gostinca, ki je povedal, da nisem bil jaz ropar,« je dejal. »Povedal sem mu, da dokumentov nimam s seboj, da gre lahko z menoj domov ponje in da tam pustim otroka. On pa je kar izvlekel solzivec in me začel škropiti, zraven pa tudi nečaka. Ko je tedaj prišla mimo tudi moja mama, je poškropil še njo. Res je, potem sem policista udaril, a moral sem ga, bil sem napaden in moja družina tudi,« je nadaljeval. Kot je dejal, njegov nečak še danes čuti psihične posledice in se zatrese vsakič, ko vidi policista.

Duško trdi, da je poklical tudi policijsko upravo v Kranju in prijavil dogodek, vmes pa je bil o dogajanju obveščen tudi mlajši brat Danijel, ki je prišel na kraj dogodka. Slednji je stopil k policistu in ga prijel za ovratnik, policist pa je po njegovem pripovedovanju takoj izvlekel pištolo, ki naj bi bila že predhodno repetirana, in mu nameril v glavo. »V zadnjem trenutku sem brata opozoril na pištolo in ga odrinil, sicer bi ga policist zadel. To zagotovo ni bil opozorilni strel,« je poudaril Duško, ki zatrjuje, da je celotno dogajanje spremljalo več prič, ki bodo njune besede potrdile na sodišču. Predlagal je tudi test s poligrafom, a ga sodišče ni sprejelo. »Popolnoma nič nisem kriv. Vse je zmontirano in to bom tudi dokazal,« je še poudaril Duško, ki meni, da je do incidenta prišlo zaradi maščevanja enega od policistov njegovemu bratu. Ob tem je še opozoril, da so mu dodelili sodnico, ki ga je v preteklosti že večkrat obsodila, tudi zato jo želi izločiti iz postopka. Priznal je, da je pred leti sedel zaradi droge, »a tedaj sem bil mlad, neumen«.

PU Kranj je aprila opisala drugače. Namreč, da se je starejši od bratov policistoma uprl v rutinskem postopku ugotavljanja identitete, njegova dejanja pa so se v zelo kratkem času stopnjevala v odrivanje enega policista in udarce. Policista sta zato uporabila plinski razpršilec. Obtoženemu je kljub temu uspelo policista lažje poškodovati, po dejanju pa je s kraja pobegnil. Kasneje sta se na kraj vrnila oba brata, obstopila policijski avtomobil in policista silovito napadla. »Njun napad je bil zelo intenziven, nasilje sta zelo hitro stopnjevala, vmes sta policistu grozila, da ga bosta ubila in ga s silo tudi vlekla iz vozila, da bi z njim fizično obračunala. Udarcem v napadu, ki so bili podkrepljeni z grožnjami in so bili siloviti, se je policist poskušal braniti s telesno silo. Šele ko je uvidel, da je ogroženo njegovo življenje, da ne more računati na pomoč drugih in da napada ne more drugače odvrniti, pa je po opozorilu, da bo streljal, v edino možno varno smer izstrelil opozorilni strel,« je tedaj pojasnil Bojan Kos, tiskovni predstavnik PU Kranj. »Plinski razpršilec ni bil uporabljen proti otroku, ampak samo proti osumljencu,« je še dodal.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 3. maj 2019 / 06:00

Gorenjski glas, št. 35

Gorenjski glas, 3. maj 2019, št. 35

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 20. maj 2009 / 07:00

Izredna odpoved dviga prah

Profesor dr. Metod Černetič, ki je v preteklosti najbolj glasno opozarjal na nepravilnosti na Fakulteti za organizacijske vede, je izgubil službo.

Gospodarstvo / sreda, 20. maj 2009 / 07:00

Štirje izdelki z najvišjo oceno

Andreja Jagodic, Angelca Hlebanja in Darinka Korošec so na ocenjevanju za razstavo Dobrote slovenskih kmetij prejele za mlečne izdelke najvišje možno število točk.

Zanimivosti / sreda, 20. maj 2009 / 07:00

Dom starejših prednostni projekt

Tako meni skoraj polovica vprašanih Šenčurjanov. Blagnečo hišo pa bi namenili za muzej ali mladinske dejavnosti ali knjižnico.

Slovenija / sreda, 20. maj 2009 / 07:00

Erjavec ostaja predsednik

Na petkovem kongresu stranke DeSUS so delegati za predsednika znova izvolili Karla Erjavca.

Prosti čas / sreda, 20. maj 2009 / 07:00

Snubec, frizer in Teden mladih

Boštjan Per, nesojeni snubec Špele Grošelj, je pripravil srečanje vseh njenih snubcev, Teden mladih v Kranju so zaključili Nieti, frizer Stevo pa najprej na Dunaj, sledil naj bi London.