Udeleženci akcije Ogenj v Alpah so na Mali planini s prižigom ognja takole simbolično opozorili na nujnost sprememb v alpskem turizmu. / Foto: Cipra Slovenija

Z ognjem do sprememb

Cipra Slovenija je z letošnjo akcijo Ogenj v Alpah, ki so jo prejšnjo soboto pripravili na Mali planini, poudarila problematiko mobilnosti v turizmu in spodbudila uporabo javnega potniškega prometa.

Stahovica – Mednarodna nevladna organizacija Cipra dogodek Ogenj v Alpah obeležuje vsako drugo soboto v avgustu že vse od leta 1986, akciji, katere namen je opozoriti na celovit način reševanja okoljskih in razvojnih vprašanj v Alpah, pa so se letos v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije znova pridružili tudi v Cipri Slovenija. Osrednji dogodek so pripravili prejšnjo soboto na Mali planini, z akcijo pa so poudarili problematiko mobilnosti v turizmu in spodbudili uporabo javnega potniškega prometa, kolesarjenje in pešačenje kot načine prihoda na izhodišče izletov v gore.

Skladno s tem se je druženje udeležencev začelo z avtobusnim prevozom do Stahovice, od koder so se pohodniki na Malo in tudi Veliko planino podali peš mimo Svetega Primoža, domov pa so se znova vrnili peš in z avtobusom do Kamnika in Ljubljane. Organizatorji so udeležence z vabilom spodbujali tudi, naj se na planino ta dan podajo s kolesom ali nihalko.

Po vodenem pohodu z gorskim vodnikom na Malo planino je v Domžalskem domu sledilo predavanje o trajnostni mobilnosti v gorskih pokrajinah, voden ogled Velike planine in delavnice za otroke, nato pa še simbolni prižig ognja. V letošnjem letu, ki so ga Združeni narodi razglasili za leto trajnostnega turizma za razvoj, so namreč vsi, ki so se pridružili akciji po celotnem alpskem loku, ogenj prižgali kot poziv k razmisleku o nujnosti sprememb v alpskem turizmu.

Akcija Ogenj v Alpah 2017 sicer traja od junija do septembra, organizatorji pa planince vabijo, da se ji v tem času pridružijo s simbolnim prižigom ognja. S svečo, bliskavico fotoaparata ali telefonsko lučko lahko planinci posvetijo s slovenskih vrhov in s tem načelno podprejo sporočilo letošnje akcije. Cipra Slovenija je skupaj s Planinsko zvezo Slovenije izdala tudi brošuro Zapeljan v gore, v kateri je predstavljenih 14 različnih izletov v gore, ki so dostopni z avtobusom, vlakom ali kolesom.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 18. maj 2009 / 07:00

Staro kolo - nov smisel!

Kranjski skavti in Klub študentov Kranj so v okviru Tedna mladih na dobrodelni dražbi prodajali stara-nova kolesa živahnih barv, ki so navdušila mimoidoče.

Objavljeno na isti dan


Kultura / ponedeljek, 4. marec 2019 / 22:51

Literarni razpis »SPread The Karawanks«

Cilj projekta SMART Tourist je s pomočjo literature posebej predstaviti kulturo in zgodovino območja Karavank na obeh straneh meje. V nemškem in slovenskem jeziku bodo izdane knjige sodobn...

Gospodarstvo / ponedeljek, 4. marec 2019 / 22:28

Do najboljših ocen z osebnim pristopom

Dve leti že v starem mestnem jedru Radovljice deluje Hotel Linhart, ki ga je v stavbi iz 17. stoletja uredila družina Kolarič. Turisti imajo radi vzdušje v stari hiši, mir in lepo pokrajino ter čas in...

Preddvor / ponedeljek, 4. marec 2019 / 22:27

Sprejet preddvorski proračun

Občinski svet Občine Preddvor je v drugi obravnavi potrdil letošnji proračun, vreden 3,2 milijona evrov.

Gorenjska / ponedeljek, 4. marec 2019 / 22:26

Tekmovanje v znamenju medu

V državno ekipo za naravoslovno olimpijado se je uspelo uvrstiti tudi trem dijakom z Gorenjskega, to je Tjaši Sušnik iz Gimnazije Kranj ter Simonu Bukovšku in Evi Igličar iz Gimnazije Škofja Loka.

Kultura / ponedeljek, 4. marec 2019 / 22:22

Premierno Vohun iz Šiške

Kulturno-umetniško društvo (KUD) Podljubelj je premierno na domačem odru uprizorilo komično dramo Vohun iz Šiške.