Z ognjem do sprememb
Cipra Slovenija je z letošnjo akcijo Ogenj v Alpah, ki so jo prejšnjo soboto pripravili na Mali planini, poudarila problematiko mobilnosti v turizmu in spodbudila uporabo javnega potniškega prometa.
Stahovica – Mednarodna nevladna organizacija Cipra dogodek Ogenj v Alpah obeležuje vsako drugo soboto v avgustu že vse od leta 1986, akciji, katere namen je opozoriti na celovit način reševanja okoljskih in razvojnih vprašanj v Alpah, pa so se letos v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije znova pridružili tudi v Cipri Slovenija. Osrednji dogodek so pripravili prejšnjo soboto na Mali planini, z akcijo pa so poudarili problematiko mobilnosti v turizmu in spodbudili uporabo javnega potniškega prometa, kolesarjenje in pešačenje kot načine prihoda na izhodišče izletov v gore.
Skladno s tem se je druženje udeležencev začelo z avtobusnim prevozom do Stahovice, od koder so se pohodniki na Malo in tudi Veliko planino podali peš mimo Svetega Primoža, domov pa so se znova vrnili peš in z avtobusom do Kamnika in Ljubljane. Organizatorji so udeležence z vabilom spodbujali tudi, naj se na planino ta dan podajo s kolesom ali nihalko.
Po vodenem pohodu z gorskim vodnikom na Malo planino je v Domžalskem domu sledilo predavanje o trajnostni mobilnosti v gorskih pokrajinah, voden ogled Velike planine in delavnice za otroke, nato pa še simbolni prižig ognja. V letošnjem letu, ki so ga Združeni narodi razglasili za leto trajnostnega turizma za razvoj, so namreč vsi, ki so se pridružili akciji po celotnem alpskem loku, ogenj prižgali kot poziv k razmisleku o nujnosti sprememb v alpskem turizmu.
Akcija Ogenj v Alpah 2017 sicer traja od junija do septembra, organizatorji pa planince vabijo, da se ji v tem času pridružijo s simbolnim prižigom ognja. S svečo, bliskavico fotoaparata ali telefonsko lučko lahko planinci posvetijo s slovenskih vrhov in s tem načelno podprejo sporočilo letošnje akcije. Cipra Slovenija je skupaj s Planinsko zvezo Slovenije izdala tudi brošuro Zapeljan v gore, v kateri je predstavljenih 14 različnih izletov v gore, ki so dostopni z avtobusom, vlakom ali kolesom.