Na pomoč s helikopterji
Dežurne posadke letalstva Slovenske vojske so letos v reševalnih akcijah posredovale že več kot tristokrat, največkrat pa so poskrbele za njuno medicinsko pomoč ali pa so posredovale pri reševanju v gorah. Samo prejšnji mesec so reševali skoraj stokrat.
Brnik – »V naši sestavi je za zaščito, reševanje in pomoč skupno mirnodobno na voljo dvanajst helikopterjev. Skladno z ukazom načelnika generalštaba pa so trije helikopterji Slovenske vojske med 1. julijem in 1. oktobrom ves čas na razpolago za potrebe zaščite, reševanja in pomoči. Dva tako zagotavljamo ves čas v vidnem delu dneva v 15-minutni pripravljenosti, še eden pa je v 120-minutni pripravljenosti. Prav tako so v 120-minutni pripravljenosti trije helikopterji tudi ponoči,« je ob predstavitvi dela dežurnih posadk letalstva Slovenske vojske povedal poveljnik 151. helikopterske eskadrilje podpolkovnik Igor Lanišnik in pojasnil, da so letos opravili že več kot tristo reševalnih akcij. Od tega je bilo skoraj dvesto reševalnih akcij namenjenih helikopterski nujni pomoči, več kot osemdesetkrat so reševali v gorah, sedemkrat so poskrbeli za prevoz novorojenčka v inkubatorju, sedemnajstkrat pa so sodelovali tudi pri gašenju požarov in ob tem odvrgli skoraj pol milijona litrov vode.
»Če primerjam letošnje podatke z lanskimi, je statistično zanimivo to, da smo lani v juniju opravili 21 reševalnih akcij, letos pa v istem mesecu 66. V juliju smo lani opravili 54 reševalnih akcij, letos pa 97. Tako lahko rečemo, da se je v poletnem obdobju število reševalnih akcij podvojilo,« je tudi povedal Lanišnik in pojasnil, da je razlog za manjše število opravljenih intervencij policijske letalske enote, da je policija sedaj bolj obremenjena v Mariboru pa tudi večje število nesreč, saj je v Sloveniji letos znova več turistov.
»Ti se vozijo po cestah, hodijo v gore in se ukvarjajo z adrenalinskimi športi, zaradi česar se poveča število nesreč,« je pojasnil namestnik generalnega direktorja Uprave RS za zaščito in reševanje Branko Dervodel.
Tako so porabili tudi pol milijona evrov sredstev, ki so bila za letos namenjena vojski za helikoptersko reševanje. »Za letos so tako sredstva v bistvu že porabljena. Ker pa je to nujna zadeva, bomo dodatna sredstva vsekakor zagotovili,« je pojasnil Dervodel in dejal, da bo v prihodnje treba razmišljati o povečanju sredstev za ta namen in nadgradnjo helikopterjev ter opreme.
Letos so bili pogosti tudi požari, pri gašenju katerih je Slovenska vojska prav tako odigrala pomembno vlogo s helikopterji in turbopropelerskim letalom. Podpora iz zraka je namreč zelo pomembna pri gašenju gozdnih požarov, podobno pa je tudi pri reševanju v gorah najbolj učinkovita kombinacija klasičnega in helikopterskega reševanja.
Kot je tudi povedal Lanišnik, z obstoječimi 21 posadkami trenutno naloge še lahko opravljajo, vendar so na zgornji meji zmogljivosti. »Trend pa je takšen, da bo nalog vse več in več, pri čemer floskula, da lahko z manj naredimo več, v letalstvu ne velja,« je dejal Lanišnik in pojasnil, da so sicer relativno dobro opremljeni, vendar so helikopterji znamke Bell 412 po dvajsetih letih operativnih nalog že rahlo zastareli in potrebni nadgradnje. Kot je pojasnil, bi morali predvsem nadgraditi repni rotor in radijske postaje.