Vrtanje luknje z lokom v kamnito sekiro

Veščine iz pradavnine

V Medobčinskem muzeju Kamnik so se pestremu dogajanju ob festivalu Kamfest v soboto pridružili z muzejsko delavnico, na kateri so se obiskovalci lahko spoznali z veščinami iz pradavnine.

Kamnik – Kako zakuriti ogenj, zvrtati luknjo v kamnito sekiro ali zmleti žito? In vse to zgolj s pripomočki, ki jih najdemo v naravi? To je bilo le nekaj izzivov, ki so se jih v soboto na gradu Zaprice lahko lotili obiskovalci muzejske delavnice, ki so jo v sodelovanju s Skupino Stik pripravili delavci kamniškega muzeja.

Preprosti, a učinkoviti postopki

»Obiskovalcem smo danes pripravili arheološko izkustveno delavnico, kjer lahko stopijo na pot preteklosti, in sicer se na metalurški delavnici lahko seznanijo s taljenjem kovine in vlivanjem v kalupe, na lončarski delavnici lahko izdelujejo izdelke po svojem navdihu in spoznajo predmete, ki so jih v pradavnini izdelovali iz gline, denimo posodice, figurice, uteži za statve, predilna vretenca … V interaktivnem kotičku pa se lahko preizkušajo v različnih veščinah iz vsakdana – tako prižigamo ogenj, brusimo sekire, vrtamo luknje v kamen, šivamo s koščeno šivanko, meljemo moko …,« nam je pestro dogajanje predstavila Lea Cesar, vodja pedagoških programov iz Skupine Stik. V veščinah iz pradavnine se niso preizkušali le najmlajši, saj je marsikateri izziv pritegnil tudi njihove starše. »Opažamo, da se prav vsi radi opogumijo in se z lastnimi rokami udeležijo delavnic, starostne omejitve tu res ni, odrasle predvsem zanima ta eksperimentalni vidik, sploh metalurgija,« še dodaja.

»S hčerko sva se lotili šivanja prazgodovinske oblekice za njeno punčko in naju je povsem pritegnilo. Danes res premalo razmišljamo, kako so včasih živeli in kaj vse lahko dobimo iz narave in izdelamo sami. Čeprav je šivanje s koščeno šivanko videti zelo preprosto, pa je potrebne veliko spretnosti. Res odlična izkušnja in rada bi preizkusila čim več veščin,« nam je povedala Mojca Petek iz Mengša.

V današnjih časih so naravni materiali in preprosti, a učinkoviti postopki izdelave še toliko bolj zanimivi in obiskovalcev na Zapricah zato v soboto popoldne res ni manjkalo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / nedelja, 15. januar 2023 / 09:19

Kučanizem v Dražgošah

Gre za skrunjenje grobov, uveljavljanje kučanistične verzije civilne religije kot državne cerkve, komunistični ateistični pokop, življenje v laži.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 30. marec 2009 / 07:00

S kopalkami v stolp

Vodovodni stolp so prejšnji petek odprli za javnost. Številni obiskovalci so prišli uživat v razgledu, predvsem pa so prišli pogledat, kaj neki se skriva v stolpu.

Šport / ponedeljek, 30. marec 2009 / 07:00

Padalstva ne zamenja za nič

Kranjčanka Maja Sajovic se je pred dnevi s svetovnega prvenstva v paraskiju vrnila s srebrno kolajno, enako odličje je osvojila na domačem državnem prvenstvu, obakrat pa jo je premagala le Irena Avbel...

Gospodarstvo / ponedeljek, 30. marec 2009 / 07:00

Nepremičninski trg znova spi

Po ponovoletnem razgibanem prometu z nepremičninami, predvsem veliko ogledi, je marca trg znova nekoliko zastal. Nihanje prometa naj bi zaznamovalo leto 2009.

Gospodarstvo / ponedeljek, 30. marec 2009 / 07:00

Za Soro predlagana likvidacija

Medvode – V petek, 24. aprila, bo skupščina medvoške tovarne pohištva Sora, na njej bodo obravnavali predlog za likvidacijskega postopka. Upravni odbor te družbe, v kateri je zap...

Zanimivosti / ponedeljek, 30. marec 2009 / 07:00

Presrečni mamici velikih družin

Marijo Kern in Marijo Šenk smo na materinski dan obiskali v kranjski porodnišnici. V obeh družinah sta se rodila osma otroka.