Spodbujajo gojenje sončnic
Projektu Čebelarske zveze Slovenije Kar sejemo, to žanjemo, ki je letos namenjen spodbujanju gojenja sončnic, so se pridružili številni partnerji, na Gorenjskem Biotehniški center Naklo.
Naklo – Ena od aktivnosti Čebelarske zveze Slovenije (ČZS) je spodbujanje gojenja medovitih rastlin, s katero pomembno prispevamo k ohranjanju narave in razvoja čebel. Z letošnjo vseslovensko akcijo sejanja sončnic želijo spodbuditi setev rastline, ki je koristna paša tako za čebele kot tudi ostale opraševalce. Gospodarsko je sončnica zanimiva tudi za kmeta in za slovenskega potrošnika, ki ceni lokalno pridelano hrano. Te rastline so pogosto okras vrtov, sejemo jih tudi kot kulturne rastline in jih lahko vsestransko izkoristimo, saj lahko uporabimo prav vse dele rastline.
Letošnjemu projektu Kar sejemo, to žanjemo so se maja pridružili številni partnerji, med drugim tudi kmetijske šole, med njimi Biotehniški center (BC) Naklo. »Prejšnja leta smo v BC Naklo v okviru projekta zasejali površine z ajdo, letos sončnice. V projekt smo vključili dijake in študente različnih strok. Na ta način spoznavajo tehnologijo pridelave rastline in jo spremljajo v različnih fazah razvoja. Dijaki vrtnarske in kmetijske stroke so bili vključeni v procese različnih načinov setve, nekaj semena smo posejali v multiplošče in sejančke kasneje presajali na stalno mesto, večino semena pa smo posejali direktno v grede. Študentje in dijaki rastline v poletnem času primerno oskrbujejo. Cvetličarji bodo ob vrnitvi v šolo rastline uporabili v svojih dekoracijah. Sončnice smo sejali v grede znotraj šolskega sadovnjaka, kjer imamo tudi lasten čebelnjak. Nekaj rastlin smo posadili v medonosni park, ki je tik ob šoli, nekaj rastlin pa kot obrobek zelenjavnega vrta. Na ta način smo želeli doseči večjo prepoznavnost sončnic, saj so tako vidne tudi obiskovalcem. Naše posestvo je usmerjeno v ekološko pridelavo, zato smo sejali ekološka semena nizko rastočih sončnic višine do 60 cm, rumenih venčnih listov s temno sredino. Seme nam je priskrbela Semenarna Ljubljana. Zaključni dogodek projekta bo na jesenskem sejmu Narava zdravje, kjer bodo predstavljeni tudi pekovski izdelki iz sončnic,« je vključenost v projekt opisala Nataša Kunstelj, učiteljica strokovno-teoretičnih predmetov in praktičnega pouka hortikulture in naravovarstva v BC Naklo.
Projekt podpirajo tudi Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS), Gospodarska zbornica Slovenije, Biotehniška fakulteta ... Med letom poteka več aktivnosti, strokovne službe KGZS so pripravile koristne nasvete za pridelavo sončnic, 1300 vrtcev in osnovnih šol je dobilo semena sončnic, v centru ČZS so simbolično zasadili več kot 210 sončnic, za vsako čebelarsko društvo po eno, in poskrbeli za sonč(ič)no dobrodošlico prav vsakega obiskovalca centra. Konec avgusta bo na kmetijsko-živilskem sejmu AGRA v Gornji Radgoni potekala strokovna razprava o pomenu gojenja sončnic ...