Najbolj pogost način sprehoda po aleji znamenitih Ločanov (fotografija je simbolična) / Foto: bratska

Različno po aleji

Te dni je izšel Vodnik po Aleji znamenitih Ločanov. Mali brat sem se z vodnikom v rokah »povedel« po njej.

Aleja znamenitih Ločanov je okrašena s kovinskimi, v glavnem bronastimi glavami mož (na ženske še čakamo), ki so v preteklosti s svojimi deli na različnih področjih človekovega bivanja zaznamovali mesto Škofja Loka in v večini primerov postali prepoznavni tudi kot pomembnejši Slovenci. Vodnik, ki je izšel pri lokalnem muzejskem društvu, je nedvomno čudovit izdelek, ki nam pove, kdo je kdo, zakaj in kako.

Aleja je v širšem smislu ulica, pot, celo steza ali druga javna površina, ki je okrašena z obeh strani ulice z drevoredi in nasadi, sem Mali brat, majhen kakor sem, od nekje pravkar prepisal. Če je drevored samo na eni strani, gre za pol-alejo. Beseda pa izhaja iz francoske besede aller (iti). Tokrat smo se aleje lotili predvsem na izvorni način – torej iti, počasi, hitreje, najhitreje.

Namreč, v času, ko ljudje vse več pozornosti polagamo lastnemu telesu in se temu primerno poskušamo čimbolj približati reklu zdrav duh »v zdravem telesu«, pa smo se v naši velikobratski redakciji po loški aleji sprehoditi »po športno«, kot pravi rekreativci. Tako je moč od prvega znamenitega Ločana Franceta Planine pa do zadnjega Antona Hafnerja moč priti različno hitro. V načinu »osovnikar« bi alejo predihali v približno treh do štirih sekundah. Način »škratek«, v katerega sodijo naraščajniki od dveh do petih let, bi nam za pod od prvega do zadnjega pobral nekaj več časa. Vanj moramo všteti nekaj otroške trme, male ali velike potrebe in staršev­ske vzpodbude za dokončanje poti. Zanimiv je tudi način »mislec«, ko bi za pot po aleji potrebovali več dni. Priporočljiv je celo obisk aleje v več etapah (tipa Tour de France). Tu bi nam vodnik vsekakor zelo koristil. Obstaja tudi način »petnajst evrov«, toliko je menda moč dobiti na črnem trgu za kilo bakra … Tak sprehod po aleji traja dlje, najbolje pa, da ga opravite v zgodnjih jutranjih urah brez gledalcev …

Tokrat smo vam predstavili samo nekaj načinov vodenja po aleji znamenitih Ločanov. Vsak si bo seveda izbral njemu najbližji način.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / ponedeljek, 23. julij 2018 / 11:37

Pogrešajo »turistično« ambulanto

V času turistične sezone se število obiskovalcev v gorenjskih turističnih krajih močno poveča, s tem pa tudi pritisk na zdravnike v tamkajšnjih ambulantah.

Objavljeno na isti dan


Nasveti / torek, 8. december 2015 / 07:00

Jakob

Vsak kraj ima svoj najbližji hrib. In vsak človek, če rad hodi, ima svoj 'kucelj', ki mu služi za dnevno sprostitev, za popoldanski oddih, sprehod po kosilu, nekateri pa svojo odvisnost od svežega...

Kultura / torek, 8. december 2015 / 07:00

V domišljiji, a tako resnično

V Galeriji Prešernovih nagrajencev za likovno umetnost so v četrtek odprli razstavo ilustracij Marije Lucije Stupica (1950–2002), nagrajenke Prešernovega sklada za leto 1989. V okviru razstave bo v če...

Gorenjska / sreda, 9. december 2015 / 00:33

Desetletja dihajo s planinstvom

Nagrajence je na svečani podelitvi najvišjih priznanj Planinske zveze Slovenije kot slavnostni govornik letos nagovoril vrhunski alpinist Andrej Štremfelj.

Jesenice / sreda, 9. december 2015 / 00:29

Ne tvegaj okužbe – zaščiti se

Ob svetovnem dnevu boja proti aidsu so tudi na Jesenicah opozarjali na pomen zaščite pred to boleznijo.

Kranj / sreda, 9. december 2015 / 00:27

Karierni sejem v Kranju

Kranj – V dvorani Šolskega centra Kranj bodo v četrtek med 10. in 18. uro pripravili zadnjega v seriji kariernih sejmov, ki jih je letos v Sloveniji pripravil največji slovenski zaposlitveni portal...