Laurent Binet, Sedma funkcija jezika, prevedla Suzana Koncut, Mladinska knjiga, Ljubljana, 2017, 480 strani

Sedma funkcija jezika

»Življenje ni roman. Vsaj tako bi si radi domišljali. Roland Barthes hodi navkreber po Bievrski ulici. Največjega literarnega kritika 20. stoletja lahko povsem upravičeno obhaja kar najhujša tesnoba. Umrla mu je mati, s katero je imel zelo proustovske odnose. In njegovo predavanje na College de France z naslovom Pripravljanje romana se je izkazalo za polomijo, ki bi si jo težko tajil: čez vse leto je namreč svojim študentom govoril o japonskih haikujih, o fotografiji, o označevalcih in označencih, o pascalovskih razvedrilih, o natakarjih, o domačih haljah in o sedežih v predavalnici – o vsem, samo o romanu ne. In to traja že skoraj tri leta. Zanesljivo ve, da je predavanje samo zavlačevalni manever, s katerim naj bi odloži trenutek, ko bi se lotil zares literarnega dela, se pravi takega dela, ki bi potrdilo skrajno občutljivega pisatelja, kakršen drema v njem in ki se je po vsesplošnem prepričanju začel razcvetati v Fragmentih ljubezenskega diskurza, zdaj že bibliji mlajših od petindvajset let. Po Sainte-Beuvu in Proustu je čas, da se olevi in zasede mesto, ki mu pripada v pisateljskem panteonu. Mama je umrla: po Ničti stopnji pisave se je krog sklenil. Napočil je čas. Politika, ma, ja, ja, bomo videli. Po njegovem potovanju na Kitajsko ne bi mogli ravno trditi, da je silen maoist. Sicer pa tega od njega tudi nihče ne pričakuje … Čez četrt ure bo mrtev.« (Str. 11)

Filozof Roland Barthes je 25. februarja 1989 res doživel usodno nesrečo, zbil ga je dostavni tovornjak, umrl je v bolnišnici. Pisatelj Laurent Binet pa v romanu to nesrečo prikaže tako, kot da je bil Barthes žrtev lova na sedmo, performativno funkcijo jezika. To pojasni filozof Umberto Eco, ki prav tako nastopa v romanu. »Zamislimo si funkcijo jezika, ki bi omogočala, da bi v katerikoli situaciji kogarkoli prepričali, da naredi karkoli … Tisti, ki bi poznal in obvladal tako funkcijo, bi bil potencialni gospodar sveta. Njegova moč ne bi imela nobenih meja. Na vseh volitvah bi lahko dosegel izvolitev, lahko bi hujskal množice, sproščal revolucije, zapeljal vse ženske, prodal najrazličnejše proizvode, ki si jih lahko zamislimo, gradil imperije, presleparil ves svet, v kakršnihkoli okoliščinah dosegel vse, kar bi hotel.« V romanu se dogaja napet lov na spis, v katerem naj bi rusko-ameriški lingvist Roman Jakobson razložil to funkcijo. To pa se godi na način, da je vpletena vsa francoska teoretska in še kaka druga scena tistega časa, prikazana ironično, a z veliko simpatijo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Preddvor / četrtek, 19. maj 2022 / 11:10

Okroglih sedemdeset

Preddvor – Folklorno društvo Preddvor je začelo aktivnosti ob 70-letnici delovanja. Do konca leta se bo še precej dogajalo, vrhunec bo predstavljal novembrski letni koncert društva, avgusta pa načr...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 25. februar 2009 / 07:00

Po pustu se začenja post

Postni čas bo trajal štirideset dni, do začetka velikonočnega praznovanja.

Bled / sreda, 25. februar 2009 / 07:00

Nevaren oporni zid v Zasipu

Bled – »V Zasipu je na najožjem delu poti, ki pelje na Hom, oporni zid tako poškodovan, da se lahko vsak trenutek podre. Zato naj se to čim prej uredi, da ne bomo tudi tu dočakal...

Kronika / sreda, 25. februar 2009 / 07:00

Zapor za roparje iz Romunije

Kranjsko sodišče je na zapor obsodilo tri Romune, ki so novembra lani v bližini bencinskega servisa Voklo na gorenjski avtocesti poskušali oropati nemškega državljana.

Gospodarstvo / sreda, 25. februar 2009 / 07:00

Vlada bo privarčevala 120 milijonov

Slovenska vlada je sprejela paket tridesetih varčevalnih ukrepov, s katerimi načrtuje zmanjšati javno porabo za sto do 120 milijonov evrov. Podražili bodo alkoholne pijače, tobak in naftne derivate.

Kronika / sreda, 25. februar 2009 / 07:00

Nenadoma zapeljala nasproti

V jeseniški bolnišnici je včeraj umrla 40-letna voznica iz Bohinja, ki je pri Nomenju iz neznanega razloga zapeljala na nasprotni pas in povzročila čelno trčenje.