Spremembe zakona o dohodnini

Do 11. avgusta bodo v javni obravnavi spremembe zakona o dohodnini. Največ sprememb se obeta pri ugotavljanju davčne osnove od dohodkov, doseženih z upoštevanjem normiranih odhodkov, pri splošni olajšavi ter olajšavi za študentsko delo.

Prihodkovni prag za ugotavljanje davčne osnove od dohodkov iz dejavnosti z upoštevanjem normiranih odhodkov se je pred dvema letoma zvišal s 50 tisoč na 100 tisoč evrov, višina normiranih odhodkov pa se je povečala s 70 na 80 odstotkov davčnih prihodkov. Lani je tako ugotavljalo davčno osnovo 38.029 zavezancev ali 35 odstotkov vseh, ki imajo dohodke iz dejavnosti, predlani je bilo takih 28 odstotkov, še leto prej pa 14 odstotkov.

Kranj – Na ministrstvu za finance so pripravili predlog sprememb zakona o dohodnini, ki bo do 11. avgusta v javni obravnavi. Glavne spremembe zadevajo ugotavljanje davčne osnove od dohodkov iz dejavnosti z upoštevanjem normiranih odhodkov, pri katerem je v preteklosti po ugotovitvah ministrstva za finance in ministrstva za delo, družino in socialne zadeve prihajalo do zlorab, ki jih ni bilo več možno odpravljati z nadzorom. Kot je pokazala analiza, je sedanji sistem nesorazmerno ugoden za zavezance, ki opravljajo storitvene dejavnosti, ter manj ugoden za zavezance z majhnim obsegom poslovanja, spodbuja pa tudi pojav nezakonitih praks na trgu, prikrivanje prihodkov in verižno ustanavljanje podjetij preko različnih statusnih oblik, še zlasti med povezanimi osebami.

Znižanje normiranih odhodkov

Ministrstvo za finance s spremembami zakona predlaga, da bi dohodke iz dejavnosti, ugotovljene z upoštevanjem normiranih odhodkov, vključili v sistem letnega obračuna dohodnine. Višino normiranih odhodkov naj bi znižali z 80 na 60 odstotkov. Po sedanji ureditvi mora zavezanec obvezno izstopiti iz sistema, če v dveh zaporednih preteklih letih ne izpolnjuje pogojev za vstop v sistem; po novem bo moral izstopiti, če bo v dveh zaporednih preteklih letih dosegel povprečne prihodke, ki presegajo znesek 150 tisoč evrov. Višino normiranih dohodkov naj bi omejili tudi z absolutno višino, pri zavezancih s prihodki do 50 tisoč evrov ne morejo biti višji od 30 tisoč evrov, pri tistih s prihodki do 100 tisoč evrov pa ne višji od 60 tisoč evrov.

Višja olajšava za študentsko delo

Na ministrstvu za finance predlagajo še nekatere druge spremembe zakona. Tako naj bi tudi krajšo napotitev na delo v tujino davčno obravnavali enako kot službeno pot, kar pomeni, da povračila stroškov prevoza, prehrane in prenočišča ne bi vštevali v davčno osnovo.

Spremenili naj bi tudi način določanja dodatne splošne olajšave. Dohodkovno mejo, od katere se prizna samo splošna olajšava, naj bi zvišali s sedanjih 12.570,89 evra na 13.316,81 evra. Od zgornje dohodkovne meje, do katere se prizna najvišja dodatna splošna olajšava, to je od 11.166,37 evra, do dohodkovne meje 13.316,81 evra naj bi dodatno splošno olajšavo določili linearno, v odvisnosti od dohodka, kar pomeni, da bi se za vsak dodatni evro dohodka olajšava znižala za nekaj manj kot 1,5 evra. Posebno osebno olajšavo za dijake in študente, ki opravljajo začasno ali občasno delo na podlagi napotnice študentskega servisa ali zavoda za zaposlovanje, naj bi zvišali s sedanjih 75 na 100 odstotkov splošne olajšave. Plačila dohodnine naj bi oprostili tudi brezplačno pravno pomoč.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / petek, 20. maj 2022 / 19:52

Spoznavanje zdravilnih rastlin

Velika planina – Na Veliki planini bodo v soboto, 21. maja, organizirali dveurno delavnico z naslovom Spoznavanje zdravilnih rastlin in njihove uporabe, ki se bo začela ob 10. uri z zborom na Gradi...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / ponedeljek, 11. avgust 2014 / 22:30

Vzdušje v gorah ni več pravo

Letošnja planinska sezona je katastrofalna, so si enotni oskrbniki gorskih koč, ki opažajo, da planinci zaradi krize ne trošijo več in da se jim vseskozi mudi. Svoje je naredil še deževen julij, ki je...

Zanimivosti / ponedeljek, 11. avgust 2014 / 22:28

Mirno vojaki spite večno spanje

Ko se je maja 1915 z italijanskim napadom na Avstro-Ogrsko začela vojna tudi na zahodnem robu slovenskega ozemlja, so 27. domobranski pehotni polk avgusta 1915 poslali na fronto ob reki Soči, kjer...

Gorenjska / ponedeljek, 11. avgust 2014 / 22:26

Slab obisk kopališč

Letošnji julij je po količini padavin dosegel rekord v zadnjih sedemdesetih letih, malo sončnih dni pa je vplivalo tudi na izrazito manjši obisk letnih kopališč na Gorenjskem.

Kranj / ponedeljek, 11. avgust 2014 / 22:25

Poklonili so se Janezu Puharju

Ob 150. obletnici smrti Janeza Puharja, ki je v svetu uspel s fotografijo na steklo, so se v četrtek dopoldne poklonili njegovemu spominu.

Kamnik / ponedeljek, 11. avgust 2014 / 22:22

Stadion z novo atletsko stezo

Kamnik – Občina Kamnik je v teh poletnih mesecih dokončala obnovo atletskega dela Stadiona prijateljstva v Mekinjah. Kamniška občina, ki je bila doslej ena redkih večjih slovenskih občin brez prime...