Nina in Janez Peternel ob žrebcu Plutu, ki je zdaj že v New Yorku.

Prvi lipicanec v Ameriko

Vzrejna hiša lipicancev Barbana, ki jo vodita zakonca Nina in Janez Peternel iz Globokega pri Mošnjah, je prvega lipicanca prodala v Ameriko. V torek zvečer so ga v Belgiji natovorili na letalo, v sredo v jutranjih urah je bil že na letališču v New Yorku. Prevoz je bil dražji od vrednosti žrebca.

Janez Peternel: »Težko smo se poslovili od žrebca Pluta, a tega smo že navajeni, vzreja in prodaja lipicancev je naša dejavnost. Veseli pa smo, da gre v dobre roke in v državo, kjer so lipicanci morda celo bolj cenjeni kot pri nas v Sloveniji, v domovini lipicanca.«

Združenje rejcev lipicanca Slovenije je žrebca po imenu 007 Pluto Betalka lani ocenilo za enega najboljših, za kar je rejec Janez Peternel letos na občnem zboru združenja prejel priznanje za izjemne rejske dosežke.

Globoko – V vzrejni hiši, ki je dobila ime po prvi kobili, Barbani, se že vse od leta 1994 ukvarjajo z rejo lipicanskih konj, trenutno imajo v »hiši« petindvajset konj, med njimi je šest kobil, ostalo so mladi konji in delovni kastrati (za vožnjo s kočijo). Zadnjih deset let prodajajo konje izključno v tujino, večinoma v Nemčijo, Švico in Avstrijo, sicer pa tudi na Švedsko, Finsko, Francijo in Belgijo. Vsako leto jih prodajo najmanj pet, letos so doslej prodali že dva v Nemčijo in pred dnevi prvega konja preko »luže« in zunaj območja Evrope, v Združene države Amerike. »Lipicanec je v Ameriki prestižni konj, a ker je tam njihova ponudba bolj skromna, se kupci ozirajo za tovrstnimi konji tudi drugje po svetu,« pravita Nina in Janez Peternel in dodajata, da je prodaja konja v Ameriko rezultat kakovostne vzreje, ugleda, ki so si ga pridobili po Evropi in tudi zunaj nje, ter stikov z ameriškimi rejci in njihovim rejskim združenjem. Ameriški kupec si konja ni ogledal »v živo«, a so mu v Barbani pripravili več videofilmov, na katerih so mu ga predstavili v različnih situacijah – v privezu, na prostem, med tuširanjem ... »Pri takšnih kupčijah je največji problem prevoz. Pri prodaji odraslega konja stroški prevoza še ne presegajo vrednosti konja, pri žrebcih pa so višji od njegove vrednosti. V našem primeru so dvakratno večji,« pravi Janez in dodaja, da si od prodaje prvega konja v Ameriko obetajo še kakšen posel, morda tudi zato, ker je Slovenija postala bolj prepoznavna, odkar je Trump predsednik in njegova soproga Melania prva dama ZDA.

A preden je štirinajst mesecev stari žrebec z zanimivim imenom 007 Pluto Betalka krenil na pot v Ameriko, so v vzrejni hiši morali opraviti vse formalnosti in pridobiti ustrezne »papirje«, med njimi tudi zdravstveno spričevalo, kar je bilo glede na to, da je šlo za prvo uradno prodajo konja v ZDA, kar zahtevno opravilo. Kot pravita Nina in Janez, so se na republiški upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zelo potrudili in hitro pripravili obrazec. Na željo kupca so krvne preiskave, ki kažejo na zdravje konja, opravili v nemškem laboratoriju, rezultati so bili negativni, kar pomeni, da je žrebec zdrav in da nima bolezni, ki bi lahko ogrozile prodajo. Pluta so že nekaj dni pred odhodom k novemu lastniku v New York izločili iz črede, v poletni vročini so ga tudi večkrat na dan osvežili z vodo, a petkovega kopanja v bližnji Savi se zaradi nevarnosti morebitnih poškodb ni udeležil.

Peternelovi so pomagali prodati v Ameriko še deset let starega lipicanca z imenom Maestoso Valdamora, last Milojka Strajnarja iz Gorenj pri Divači, konja, ki ga je treniral znani lipiški jahač Alojz Lah. V ponedeljek so v prikolico naložili oba, domačega žrebca in odraslega lipicanca, in z njima ponoči krenili na pot do belgijskega letališča v Liegu. »Na daljših poteh konje vedno vozimo ponoči, takrat je na cestah manj prometa in ni vročine. S sabo vzamemo za vsak primer še nekaj krme, dogajanje v prikolici pa spremljamo tudi s pomočjo kamere,« pravi Janez. V torek okrog desetih zvečer sta konja z avionom poletela v New York, tam sta bila že v jutranjih urah, kjer pa sta na letališču John Kennedy ostala še v karanteni – žrebec tri dni, odrasli konj, ki je namenjen v Michigan, pa poldrugi mesec.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / petek, 1. julij 2011 / 07:00

Šopek domovini Sloveniji

Nekdanji načelnik manevrske strukture MSNZ Anton Krkovič je soavtor besedila pesmi Mati domovina in jo je tudi uglasbil, posvetil pa dvajsetletnici Republike Slovenije.

Objavljeno na isti dan


Kranj / nedelja, 5. april 2015 / 21:47

Pomagali tudi Hribarjevim

Krajevna organizacija Rdečega križa Primskovo je donirala tisoč evrov družini Hribar po požaru v njihovi stanovanjski hiši. Tudi sicer so člani te humanitarne organizacije dejavni na več področjih.

Bohinj / nedelja, 5. april 2015 / 21:46

Državni svet na pomoč Bohinjcem

Občino Bohinj je obiskala tričlanska delegacija državnega sveta pod vodstvom predsednika Mitje Bervarja, ki je Bohinjcem obljubil pomoč pri iskanju rešitev za odprte probleme.

Domžale / nedelja, 5. april 2015 / 21:43

Soba pobega polna ugank

Štirje prijatelji so v prostorih nekdanje tovarne Univerzale v Domžalah odprli t. i. Sobo pobega, s katero želijo predstaviti pomembne izume Nikola Tesla in obogatiti domžalski turizem.

Gospodarstvo / nedelja, 5. april 2015 / 21:40

Prikaz obrezovanja in cepljenja sadnih dreves

Gozd - Martuljek – Petindvajset občin in regij iz sedmih alpskih držav sodeluje v okviru Omrežja občin – Povezanost v Alpah v programu v dynAlp nature, katerega glavna naloga je varstvo narave in b...

Gospodarstvo / nedelja, 5. april 2015 / 21:39

Šport hotel jeseni na dražbi

Šport hotel na Pokljuki, ki je v stečaju, je v začetku tedna zaprl svoja vrata. Sedanjim najemnikom se je najemna pogodba iztekla, samo za pol leta, kot je s sklepom odločilo kranjsko okrožno sodišče,...