Na obisk k sosedom
Brat ima majhne otroke. Kvaliteta otroških plenic določene znamke, ki jih sicer v Sloveniji dobiš, zaostaja za kvaliteto tistih – enake blagovne znamke – ki jih kupiš čez mejo. Ene so narejene na Poljskem, druge v Nemčiji ... Če bi se lotila naštevanja v tej smeri, verjemite, bi seznam izdelkov presenetil.
Tako se vsake toliko časa odpravim na »krajši izlet« čez mejo, k našim severnim sosedom. Največkrat se peljem čez mednarodni mejni prehod Ljubelj, včasih tudi Korensko sedlo. Povsod že kar nekaj časa ob vstopu ponovno pokažem osebno izkaznico ali potni list, ob vračanju ni treba.
Potem se je zgodila kaotična zgodba na nekaterih večjih cestnih mejnih prehodih z našimi južnimi sosedi Hrvati. Nova bruseljska direktiva pač zahteva, da na zunanjih mejah Evropske unije preverjajo potovalne dokumente pri vseh, ki prečkajo mejo. In ko so začeli izvajati temeljito kontrolo s skeniranjem osebnih dokumentov, je nastal kaos. Ljudje so recimo za prestop hrvaške meje čakali ure in ure, vsem pa je rojilo po glavi samo to, kaj bo, ko se bo začelo poletje in z njim dopusti in počitnice. Nadzor so sicer rahlo omilili, a s tem je tudi sprememba rahla.
Kolega se je veselil počitnic v Bosni. A izlet so tako hitro, kot so ga razpisali, tudi odpovedali. Razlog: zastoji na meji med Slovenijo in Hrvaško.
Izletniki Gorenjskega glasa smo se odpravili v Beograd. Bilo nas je za en avtobus. Že vnaprej so me strašili, da se bom načakala, nasedela in navozila. No, morda nas je spremljala sreča, a ko smo se peljali proti Beogradu, smo prečkali tako hrvaško kot kasneje srbsko mejo brez posebnosti; ko smo se vračali, pa smo pač lovili pravo uro, da je bilo pred nami na mejnem prehodu čim manj avtobusov. Sedaj (največkrat) potniki izstopijo iz avtobusa in dobesedno peš prečkajo mejo ter sami pokažejo potovalni dokument uradni osebi. Glede na številnost avtobusov in število potnikov v avtobusu je v dani situaciji verjetno to še najhitrejši sistem – če vsi poslušajo in se držijo navodil.
Eden najbolj obremenjenih prehodov je zagotovo mednarodni mejni prehod Obrežje / Bregana na avtocesti med Ljubljano in Zagrebom, a če imate v avtomobilu samo slovenske državljane oziroma državljane Evropske unije, potem lahko prečkate mejo na kakšnem vzporednem, obmejnem prehodu, kot smo to storili, ko smo se vračali iz Beograda. O čakalnih vrstah ni bilo ne duha ne sluha. Je pa pametno, da se o mejnem prehodu pozanimate prej, v manjši kovček pa spakirajte še pravšnjo mero potrpežljivosti.