Problem ali izziv

Ste za kratko igrico odkrivanja svojih izzivov? Predstavljajte si, da ste v kinu. Gledate film. Ni vam všeč. Izberite odgovor, ki najbolje opiše, kaj čutite, storite.

1. Film me dela živčnega. Potrpim. Pogledam do konca, če sem že tukaj.

2. Film mi ni všeč. Obsedim. Gledam do konca. Kako bo pa bilo videti, če bi kar odkorakal iz dvorane? Kaj si bodo drugi mislili o meni?

3. Ni preveč všeč ta film. Ampak če sem že vstopnico kupil, ga pogledam do konca.

4. Tale film je pa že spet  »k’r neki«. Ne mislim več gledati. Ven grem. Pa tudi v kino ne mislim več hoditi, ker vrtijo same zanič filme. Pa kako ravno mene zmeraj najdejo?

5. Čuden film, ni mi všeč. Vstanem in grem – gledat drug film.

Vživite se sedaj čim bolj intenzivno v občutke in čustva situacije, ki ste jo izbrali kot odgovor. Zaprite oči. Predstavljajte si, da ste ta hip v kinu v tej situaciji. Kakšen je občutek? Kako se počutite, ko obsedite, odhajate iz dvorane? Zadovoljni, ponosni, nervozni, utrujeni, prazni, utesnjeni …?

Preberite spodnje razlage. Se najdete? Pod isto številko, morda celo več razlagami? Preverite. (V oklepaju pa najdete opise izzivov, s katerimi bi se bilo dobro spopasti, preden ti postanejo problemi.)

1. V življenju se mi dogajajo stvari, ki me motijo, obremenjujejo. Običajno potrpim, počakam, da se bo kaj spremenilo. (Se bo res spremenilo samo od sebe? Upate kaj zase spremeniti tudi sami? Čemu služi vaše trpljenje, vloga žrtve? Kako bi se počutili, če se ji odpoveste?)

2. Moje življenje mi ni všeč. Kaj pa lahko naredim? Kar pustim vse skupaj? Odkorakam? Kako bo pa to videti? (Kaj je za vas bolj pomembno, kako se počutite ali kaj si o vas mislijo drugi? Kaj si pa o sebi mislite vi sami? Ste si všeč?)

3. Moje življenje ni idealno. Želim in zaslužim boljšega. Upam začeti drugače? Se splača? (Kakšna je prava cena za zadovoljno in srečno življenje? Si upate zaupati in storiti korak k temu, kar si zares želite? Če ne, zakaj ne? Kaj vas ovira?)

4. Še ena slaba izkušnja. Zakaj se mi to dogaja? Ne bom več poskušal nič spremeniti. Se tako ali tako ne da. (Zakaj se vam vseskozi dogajajo enake stvari? Vprašajte se, kaj vam življenje skuša dopovedati, pokazati, vas naučiti in pomagati, kako stvari delati drugače.)

5. Ni panike, tudi če gre kdaj malo slabše. Kje piše, da ne morem zapustiti ali spremeniti situacije, ki mi ni všeč? Stvar moje odločitve. (Odlična odločitev. Vztrajajte na svoji poti. Vsakič, ko se zgodi kaj neprijetnega, zavestno poglejte, čemu služi situacija. Ugotovite, kaj vas uči o vas samih in takih situacij bo vedno manj.)

Problem ali izziv?

Osebno mislim, da vedno najprej dobimo izziv – situacijo, v kateri še nismo bili. Uporabimo svoje sposobnosti, kreativnost, znanje, izkušnje … ter poiščimo rešitev. Začutimo občutke in čustva, ki se ob tem sprožijo. Naučimo se kaj novega o sebi ter izziv razrešimo.

Problem nastane, ko se izziva ustrašimo, si ne zaupamo dovolj, zbežimo iz sebe v zunanji svet. Iščemo »bergle«, ki naj bi nam pomagale, namesto nas razrešile problem. S tem se odpovemo svoji moči, izgubljamo zaupanje vase. Dvomimo o svojih sposobnostih reševanja izzivov in pristanemo v začaranem krogu tesnobe, nemoči in ujetosti v projekcije strahov, ki smo si jih v bistvu sami kreirali. In na to pozabili. Odgovornost za svoje življenje prelagamo na druge. (Ali svoj avto tudi dajete drugim, da ga namesto vas vozijo?)

Začnimo dihati s polnimi pljuči. Začutimo svojo moč, svojo izjemnost, neponovljivost. Upajmo si biti to, kar zares smo.

Poskrbimo vsak dan sproti za to, da bomo, ko bodo na platnu našega življenja ugasnile luči, tudi iz te kinodvorane odšli notranje izpolnjeni, srečni, ponosni nase in svoje odločitve. Ponosni, da smo bili del čudovitega filma svojega življenja, ki nas je obogatil in nagradil za vse iskrene vloge, ki smo jih v njem odigrali.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / torek, 11. maj 2021 / 16:39

Higiena rok rešuje življenja

Peti maj je mednarodni dan higiene rok. Higiena rok je eden izmed najučinkovitejših ter hkrati najpreprostejših ukrepov za preprečevanje in obvladovanje okužb. V času epidemije ima higiena poseben...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 1. februar 2012 / 07:00

Nostalgija iz Prešernovih časov

Z današnjim odprtjem razstave Kranjske gostilne v Prešernovem času se bodo v Kranju začele prireditve ob letošnjem kulturnem prazniku, katerih vrhunec bo Prešernov smenj.

Zanimivosti / sreda, 1. februar 2012 / 07:00

Priznanja za vztrajne pohodnike

Turistično društvo Šenčur je prvič podelilo priznanja pohodnikom, ki so lani vsaj petnajstkrat obiskali Apnišče, najvišji vrh v šenčurski občini.

GG Plus / sreda, 1. februar 2012 / 07:00

Prešeren na Koroškem

Prešeren se je rodil pod Karavankami. Močno pa je bil povezan tudi z deželo in ljudmi na oni strani teh gora, s Koroško in Korošci. V Celovcu je maja 1832 opravil sodni izpit, po koroških župnijah je...

GG Plus / sreda, 1. februar 2012 / 07:00

Kaj je pri Prešernu gorenjskega?

Ste se kdaj vprašali, kaj je pri Prešernu najbolj gorenjskega? Njegov rod in rojstvo, pa kraj rojstva in otroštva ... V njegovih pesmih lahko najdemo tudi številne nam in njemu domače gorenjske besede...

Kronika / sreda, 1. februar 2012 / 07:00

Namesto pomoči globa in točke

Pri prometnih nesrečah prve kategorije zaradi poškodovanega vozila ni treba na policijo.