Srečanje pri partizanski bolnišnici / Foto: Krajevne organizacije za ohranjanje vrednot NOB Bohinj

Spomin na Ambulanto E skozi 4G

Na griču Stara Poljana na Pokljuki se je pri partizanski bolnišnici, znani kot Ambulanta E, srečalo čez dvesto ljudi, ki so počastili spomin na težke čase narodnoosvobodilnega boja.

Bohinjska Bistrica – Krajevne organizacije za ohranjanje vrednot NOB iz Bohinja so s pomočjo Občine Bohinj v soboto, 3. junija, na Stari Poljani nad planino Konjska dolina na Pokljuki pripravile srečanje pri partizanski Ambulanti E skozi 4G. Srečanja se je udeležilo okoli dvesto obiskovalcev iz različnih krajev, med njimi tudi bolničarka ambulante Marica Ravnik - Rosvita, kuharica in bolničarka Ivanka Štrajn - Alenka in ranjenec Franc Cerkovnik. V Ambulanti E skozi 4G se je zdravilo več kot sto ranjencev in bolnikov iz različnih enot, težjih ranjencev pa po zaslugi te ambulante ni bilo treba evakuirati v bolnišnice na Primorskem. Ambulanta se je večkrat selila med Mrzlim studencem, Rudnim poljem, Praprotnico, Podjeljami in Koprivnikom, njen začetek pa sega v 15. december 1943, v boj 3. bataljona Prešernove brigade z Nemci na Goreljku. Vodja ambulante je bil Jože Ravnik - Izidor, za paciente pa so v različnem času skrbeli trije zdravniki – Ivan Hribernik - Matjaž, Vladimir Wolf - Borut ter Edmund Kadlik iz Prage. Doktor Matjaž je ob prihodu dobil pinceti, zarjavele medicinske škarje, jod, zavojni material, nekaj tablet ter injekcij, operacijski nož pa je bila britvica, zasajena v kratko ukrivljeno palico. Pozneje so dobili nekaj instrumentov od jeseniških zdravnikov, nekaj pa jih je po zdravnikovi zamisli izdelal kovač iz Srednje vasi.

Po vojni so dele barake raznesli, novo pa je leta 1984 postavil Območni odbor ZZB NOV Radovljica. Desetletja po vojni je bila ambulanta skoraj pozabljena, saj tudi mnogi Bohinjci zanjo niso vedeli in še zdaj ne vedo, zato je bilo srečanje namenjeno zahvali vsem, ki so za ambulanto skrbeli in ohranjali in oživljali spomin nanjo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Cerklje na Gorenjskem / sreda, 23. junij 2010 / 07:00

Odličnjaki pri županu

Cerklje - Cerkljanski župan Franc Čebulj je v petek sprejel deset osemletnih odličnjakov iz Osnovne šole Davorina Jenka. Skupaj z ravnateljico Damijano Božič Močnik...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 22. julij 2015 / 13:11

Okrepiti sodelovanje turističnih kmetij

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan je v ponedeljek na obisku v Sloveniji gostil deželnega glavarja avstrijske Koroške dr. Petra Kaiserja. Kot primer dobrega čezmejnega sodelova...

Kronika / sreda, 22. julij 2015 / 12:17

Prehitri, nepravilno prehitevali ...

Zadnji konec tedna je na Gorenjskem v okviru nacionalne akcije poostren nadzor motoristov potekal med Bledom in Kranjem. Rekorder je vozil s 172 km/h.

Kranj / sreda, 22. julij 2015 / 12:13

V Bruslju predstavili projekte

Prejšnji teden sta predstavnika kranjske občine na konferenci v Bruslju predstavila več investicijskih projektov, ki so bili sofinancirani iz evropskih sredstev.

Železniki / sreda, 22. julij 2015 / 11:47

Razdvojenost narodu ne koristi

V soboto je bila v Dolenji vasi slovesnost ob 72-letnici streljanja talcev in ustanovitve Prešernove brigade.

Medvode / sreda, 22. julij 2015 / 11:45

Na olimpijadi tudi zbiljske gasilke

Slovenska gasilska mladinska reprezentanca pod vodstvom poveljnika Gasilske zveze Slovenije Francija Petka ta teden sodeluje na XX. mladinski gasilski olimpijadi v mestu Opole na Poljskem.