Razcvet trgovanja s stanovanji in hišami
Na Gorenjskem je bilo lani prodanih za 23 odstotkov več stanovanj v večstanovanjskih hišah in za 21 odstotkov več hiš kot leto prej. Povprečna cena rabljenih stanovanj se je zvišala na območju Radovljice, Kranja in Škofje Loke.
Povprečne cene rabljenih stanovanj (v evrih) na Gorenjskem
Območje Leto 2015 Leto 2016
Kranj 1560 1610
Škofja Loka 1540 1630
Radovljica 1520 1620
Tržič 1160 1110
Jesenice 1030 1040
V geodetski upravi pričakujejo letos postopno umirjanje rasti prometa s stanovanjskimi nepremičninami, a hkrati tudi nadaljnjo rast cen stanovanj, hiš in zemljišč za gradnjo stavb. Največjo rast cen pričakujejo na Obali in na širšem območju Ljubljane, kjer je povpraševanje največje.
Kranj – »Na slovenskem nepremičninskem trgu se je lani predvsem na račun števila transakcij s stanovanjskimi nepremičninami in zemljišči za gradnjo nadaljevala rast prometa, ki se je začela z intenzivno oživitvijo trga leta 2014. Potem ko so cene stanovanjskih nepremičnin v letu 2015 dosegle dno, so se lani zvišale toliko, da lahko govorimo o obratu cen na slovenskem stanovanjskem trgu,« so v Geodetski upravi Republike Slovenije (Gurs) zapisali v letno poročilo o slovenskem nepremičninskem trgu za leto 2016 in dodali, da na rast povpraševanja po stanovanjskih nepremičninah vplivajo predvsem nizke obrestne mere za posojila, povečanje zaposlenosti, rast mase plače, znižanje cen stanovanj v času krize pa tudi nizke bančne obrestne mere za depozite, ki spodbujajo naložbe v nepremičnine kot alternativo varčevanju ali bolj tveganim naložbam. Ker so zaloge prvič vseljivih stanovanj iz obdobja gospodarske krize pošle, večjih novogradenj za trg, tako stanovanjskih kakor poslovnih, pa praktično ni, v Gursu pričakujejo začetek novega investicijskega ciklusa in prebujanje gradbene dejavnosti. Na to kaže opazno povečanje števila prodanih zemljišč za gradnjo stavb in število izdanih dovoljenj za gradnjo stanovanj v večstanovanjskih stavbah, ki je bilo po osmih letih padanja lani prvič večje kot leto prej.
Vrednost poslov presegla dve milijardi evrov
V geodetski upravi so lani zabeležili okoli 32 tisoč kupoprodajnih poslov z nepremičninami, ki so bili sklenjeni na prostem trgu ali na javnih dražbah. Število poslov je bilo največje od leta 2007, to je od prvega leta sistematičnega spremljanja nepremičnin, in za 60 odstotkov večje kot v letu 2009, ko jih je bilo najmanj. Skupna vrednost lani sklenjenih poslov je znašala okoli 2,1 milijarde evrov in je mejo dveh milijard evrov prvič presegla po letu 2007, ko je znašala okoli 2,3 milijarde evrov. Več kot tri petine vrednosti vseh lanskih poslov je bilo s stanovanjskimi nepremičninami, to je s stanovanji v večstanovanjskih stavbah in s hišami.
Zaloge novih stanovanj kopnijo počasi
Na Gorenjskem je po ugotovitvah Gursa prišlo lani do pravega razcveta trgovanja s stanovanjskimi nepremičninami. Lastnika je zamenjalo 959 stanovanj v večstanovanjskih stavbah, 23 odstotkov več kot leto prej, in 421 hiš, kar je v primerjavi z letom prej 21 odstotkov več. Slabo desetino prodanih stanovanj so predstavljala nova, prvič vseljiva stanovanja, večinoma v objektih, ki so bili zgrajeni že pred leti. Na Gorenjskem ni večjih novogradenj, z izjemo soseske Vurnikov trg v Radovljici, zaloge stanovanj iz preteklih let pa se prodajajo počasi. Po oceni Gursa je bilo ob koncu lanskega leta na Gorenjskem okoli šestdeset novih stanovanj, zgrajenih v letih od 2008 do 2013, med njimi so tudi stanovanja v Dvorcu Jelen v Kranju.
Najdražja stanovanja v Kranjski Gori
Povprečne cene rabljenih stanovanj v Kranju, Škofji Loki in v Radovljici so lani znašale nekaj več kot 1600 evrov za kvadratni meter, na Jesenicah in v Tržiču, kjer so bila prodana stanovanja tudi v povprečju okoli deset let starejša, pa so bile precej nižje. Cene v Radovljici, Škofji Loki in v Kranju so se v primerjavi z letom 2015 zvišale, na Jesenicah je cena ostala skorajda nespremenjena, v Tržiču pa je rahlo padla. Najdražja stanovanja so se lani prodajala v Kranjski Gori, kjer so se cene gibale od 2060 do 3000 evrov oziroma v povprečju 2240 evrov za kvadratni meter; na Bledu pa je bila povprečna cena 1700 evrov. Med hišami so se najbolje prodajale tiste zunaj urbanih središč, njihove cene so se v povprečju gibale od 100 tisoč do 250 tisoč evrov, najdražja hiša pa je bila lani prodana na Bledu, za 650 tisoč evrov. Promet s poslovnimi nepremičninami je bil skromen, cene pisarn so se gibale od 570 do 1625 evrov za kvadratni meter. Povpraševanje po zemljiščih za gradnjo stavb je poraslo, vendar kljub temu lani še ni prišlo do oživitve trgovanja, po oceni Gursa tudi zaradi skromne ponudbe tovrstnih zemljišč. Povprečna cena zemljišč za gradnjo stavb je znašala 102 evra za kvadratni meter in je bila za desetino višja kot leto prej, najdražja je bila parcela ob Blejskem jezeru, po 430 evrov za kvadratni meter. Obseg trgovanja s kmetijskimi zemljišči je bil na predlanski ravni, povprečna cena je znašala 4,2 evra za kvadratni meter, najbolj pa so se prodajala zemljišča v širši okolici Kranja. Promet z gozdnimi zemljišči na Gorenjskem je lani upadel, cena pa je stagnirala.