Prevzeli zabojnike za e-recikliranje
Polovici slovenskih občin, ki že imajo ulične zbiralnike za e-odpadke in odpadne baterije, so se te dni pridružile tudi občine s kamniško-domžalskega območja.
Domžale, Komenda – Že v petek, 7. aprila, so šestnajst novih uličnih zbiralnikov za e-odpadke in odpadne baterije, ki jih bodo namestili na nekaterih ekoloških otokih, predstavniki družbe Zeos skupaj z lokalnim partnerjem Javnim komunalnim podjetjem Prodnik predali županom občin Domžale, Lukovica, Mengeš, Moravče ter Trzin. »Naše podjetje je do zdaj zbiralo e-odpadke in odpadne baterije dvakrat letno preko zbiralnih akcij, čez celo leto pa v zbirnem centru, kamor lahko občanke in občani še vedno oddajajo svoje stare aparate. S postavitvijo uličnih zbiralnikov na nekatere ekološke otoke pa se standard za uporabnike dviguje, kar predstavlja drug nivo storitve zanje. Pričakujemo, da bo količina ločeno zbranih e-odpadkov in odpadnih baterij zaradi nove infrastrukture še naraščala,« je ob predaji povedal direktor Javnega komunalnega podjetja Prodnik Marko Fatur. Župan Toni Dragar pa: »Pozdravljam novo pridobitev na naših ekoloških otokih, saj imamo vsi v gospodinjstvih podoben problem, in sicer kam odvreči elektronske naprave in odpadne baterije, ki niso več v uporabi. Verjamem, da bodo občani te nove ulične zbiralnike s pridom uporabljali.«
Tudi v Komendi in Kamniku bo odslej možno zbiranje baterij in ostalih elektronskih odpadkov v uličnih zbiralnikih. Prejšnji ponedeljek so namreč pred občinsko stavbo v Komendi s podpisom listine o predaji zbiralnikov začeli s postavljanjem tovrstne infrastrukture. V občini Komenda bo tako na različnih lokacijah v kratkem stalo pet zbiralnikov, v občini Kamnik pa deset. Kot pa je povedala Alenka Gruden Belavič z družbe ZEOS, nosilke projekta LIFE Gospodarjenje z e-odpadki, tovrstni odpadki naraščajo kar trikrat hitreje kot ostali, občani pa večkrat ne vedo, kam z njimi. Kot izvajalec zbiranja odpadkov v obeh občinah in lokalni partner pri projektu pobudo pozdravljajo tudi v Publicusu. Kot je povedal tamkajšnji predstavnik za odnose z javnostjo Gregor Kranjec, pa občani elektronske odpadke lahko oddajo tudi preko kosovnega odvoza, ki ga lahko naročijo dvakrat letno ali v zbirnem centru v Suhadolah. V upanju, da bodo občani baterije in ostale okolju nevarne elektronske odpadke odslej še bolj vestno zbirali v za to namenjenih zabojnikih po občinah, sta projekt, ki deluje pod sloganom E-cikliraj, pozdravila tudi župana obeh občin Stanislav Poglajen in Marjan Šarec.