Pravočasno se pripravimo na zimo
Včeraj je pred trgovino Hofer v sodelovanju škofjeloških policistov in lokalnega vulkanizerja potekala preventivna aktivnost na temo zimske opreme vozila.
Škofja Loka – Namen aktivnosti, ki je tokrat potekala že peto leto, je opozarjanje in seznanjanje voznikov o posebnostih, ki jih prinašata zimski čas ter zimske razmere na cesti – s ciljem, da se ti pravočasno pripravijo na prihajajoče nepredvidljivo vremensko stanje. Zakon o pravilih cestnega prometa predpisuje, da morajo biti motorna in priklopna vozila med 15. novembrom in 15. marcem ter v zimskih razmerah, ki se pojavijo zunaj omenjenega obdobja, opremljena z zimsko opremo. »Glede na to, da so jutra mrzla, tla hladna, megla pa se zadržuje v nižinah, letna pnevmatika že minula dva tedna ne deluje enako, kot bi v teh razmerah zimska,« je pojasnil vulkanizer Klemen Jerala in dodal: »Zimska in letna pnevmatika se bistveno razlikujeta v strukturi in zmesi. Zimska pnevmatika je narejena za nizke temperature, v njej je več silike, zato ostane mehka. Letna je primerna za temperature nad sedem stopinj, na mrzlem asfaltu postane trda, plastična in ne zavira učinkovito.« V Sloveniji zakon dovoljuje uporabo zimske gume celo leto, a kot pravi Jerala, tudi zimska postane neuporaba, če je poškodovana ali nima dovolj profila, minimalna mera je tri milimetre po celi tekalni površini.
Aleš Demšar, pomočnik komandirja na policijski postaji v Škofji Loki, opaža, da vozniki lepo skrbijo za pnevmatike, ključni problemi pa nastanejo pri starosti, izbiri vrste in kvalitete pnevmatike. »V zimskem času intenzivneje nadziramo promet in stanje vozil. Opozarjamo, da morajo biti steklene površine in luči avtomobila očiščene, ne smemo pa pozabiti še na primerne metlice za ometanje,« je povedal Demšar.
K akciji je pristopil tudi Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Občine Škofja Loka skupaj z občinskim redarstvom. »Voznike smo poleg primernega načina vožnje in opreme v zimskem času opozarjali še na prisotnost pešcev, ki morajo biti nujno opremljeni z odsevnimi telesi, saj se obdobje dnevne svetlobe v zimskem času občutno skrajša in tedaj smo manj vidni,« je pojasnila Sabina Gabrijel, koordinatorka Sveta, in še dodala: »Zimske razmere se večkrat oglašujejo kot nekaj nenavadnega, a na zimo moramo biti vseeno pripravljeni, saj se razmere lahko zelo hitro spremenijo – in za take primere mora biti avto ustrezno ''oblečen''.«