
General sameva na trgu
Člani Društva general Maister iz Kranja bodo vztrajali, da se za njegov doprsni kip na Maistrovem trgu najde primernejše mesto.
Kranj – Na petkovi skupščini Društva general Rudolf Maister Kranj so sklenili, da bodo nadaljevali s prizadevanji za prestavitev doprsnega kipa slovenskega generala, ki je sedaj komaj viden in utesnjen med žlebovi, gostinskimi mizami in vrati nameščen na pročelju Pavličeve hiše na Maistrovem trgu 5. To je ponižujoče do generala in njegovih zaslug, je dejal član društva Jože Kavčič. Razlogi, zakaj je kip na tej hiši, so sicer utemeljeni. V tej hiši je slovenski domoljub, pesnik in general med šolanjem v Kranju stanoval, po njem pa se imenuje tudi trg. Člani društva pa kljub tem zgodovinskim dejstvom menijo, da je treba kip prestaviti na vidnejše mesto na trgu. Zgodovinar Franc Benedik je predlagal, da se kip prestavi, na hišo, kjer je general v mladosti bival, pa se namesti plošča. Predstavniki društva so na kranjski občini glede tega že opravili prve pogovore, pri iskanju rešitve pa bodo sodelovali tudi s spomeniškim varstvom in posamezniki, ki bi jih prestavitev zadevala. S pobudo je soglašal tudi sekretar Zveze društev generala Maistra Slovenije Rudi Fajfar, ki se je udeležil skupščine.
Kranjsko društvo, ki ga uspešno vodi Janez Tavčar, za kar so mu na skupščini izrekli pohvalo, je edino tovrstno društvo na Gorenjskem. Kljub omejenim finančnim možnostim je ob pomoči kranjske občine in drugih podpornikov organiziralo skupščino Zveze društev generala Maistra Slovenije, sodelovalo pri odkritju spomenika Mihailu Pupinu na Bledu in okrepilo sodelovanje z veteranskimi organizacijami in Slovensko vojsko. Izjemno hvaležni so Gimnaziji Kranj, profesorjem in njenemu vodstvu za sodelovanje na novembrskih svečanostih ob generalovem dnevu. To je izraz domoljubja, zato v društvu razmišljajo, da bi gimnazijce vključili kot kolektivne člane, brez plačila članarine. V delovnem programu dajejo več pozornosti širjenju domoljubne vzgoje zlasti med mladimi, povečevanju števila članic in članov (Drago Štefe je predlagal, da bi vsak član poskrbel za enega novega člana) in urejevanju evidence Maistrovih borcev oziroma borcev prostovoljcev za severno mejo, kot so se Maistrovi vojaki sprva imenovali. Po oceni zveze naj bi jih bilo okrog deset tisoč.