
Prvo pomoč v hrani že delijo
Prva dobava hrane za letošnje leto za najbolj ogrožene je prispela in jo že delijo. Slovenska karitas je prejela 757,13 tone hrane, Rdeči križ Slovenije pa 821,3 tone.
Ljubljana, Kranj – Slovenska karitas je bila poleg Rdečega križa Slovenije izbrana za razdeljevanje hrane za najbolj ogrožene za obdobje 2017–2020. Med prejemniki pomoči in v javnosti je ukrep poznan kot »hrana EU«, saj Sklad za evropsko pomoč najbolj ogroženim prispeva 85 odstotkov, Republika Slovenija pa 15 odstotkov sredstev za nakup hrane in izvedbo razdeljevanja ter spremljanje ljudi v stiski. Prva dobava hrane je že prišla, do konca leta obe humanitarni organizaciji pričakujeta še dve.
V Centralna skladišča škofijskih Karitas je prispela hrana v skupni teži 757,13 tone. Hrano razdeljujejo na 308 razdelilnih mestih po župnijskih in dekanijskih Karitas. Škofijska karitas Ljubljana, ki pokriva tudi Gorenjsko, je prejela 252.094 kilogramov hrane.
Rdeči križ Slovenije (RKS) je s prvo dobavo prejel 821,3 tone hrane, od tega so Območna združenja RKS na Gorenjskem prejela 52,8 tone hrane (Jesenice 9,2 tone, Škofja Loka 3,5 tone, Radovljica 9,1 tone, Kranj 21 ton in Tržič pet ton). V to so vključeni moka, riž, testenine (polžki in špageti), konzervirana zelenjava (fižol in pelati), mleko in olje.
To pa niso edine oblike pomoči, v obeh humanitarnih organizacijah izvajajo še druge akcije materialne pomoči. »Ugotavljamo, da je stanje prosilcev pomoči po Sloveniji različno, v nekaterih škofijskih Karitas beležijo porast, v drugih upad, kar je verjetno tudi posledica spremljanja in spodbujanja ljudi, da poprimejo za vsako delo in tako sami poskrbijo za svoje dostojanstvo. Tudi različni ukrepi socialne politike že kažejo rezultate upadanja števila brezposelnih. Žal pa je tudi realnost taka, da se tisti, ki ostajajo med prejemniki pomoči, soočajo z različnimi stiskami, kot so bolezen, starost, invalidnost. Prav ta skupina je potrebna več materialne in finančne pomoči, še bolj pa sočutja, opogumljanja in spremljanja,« je pojasnil generalni tajnik Slovenske karitas Imre Jerebic. V letu 2016 je materialno pomoč preko Slovenske karitas prejemalo 93.894 oseb, večina teh tudi hrano iz Sklada.
Rdeči križ Slovenije ima dobrih 130 tisoč upravičencev pomoči. Med zadnjimi odmevnejšimi je tudi njihova humanitarna akcija Zbiram hrano. Lahko pomagaš?, ki jo izvajajo tudi v RKS, Območnem združenju Kranj v kranjskih Mercatorjevih trgovskih centrih, kjer so samo v februarski akciji ljudje podarili kar za tono prehrambnih artiklov. Še zlasti skrb vzbujajoče pa je, kot je poudarila strokovna sodelavka za pridobivanje sredstev in odnose z javnostmi pri RKS Mirjana Jarc, da se morajo po pomoč obrniti tudi tisti, ki redno delajo, a prejemajo minimalne prejemke ali pa dohodka za opravljeno delo sploh ne dobijo.