Trdna stranka na desnici
Novoustanovljena Krščansko demokratska stranka je v sredo predstavila svoj program.
Ljubljana – »Med ustanovitelji nove stranke KDS so predvsem tisti člani nekdanje SKD, ki menijo, da se je vsebina in duh te stranke v procesih združevanja in razdruževanja drobil in izgubil in ga je zato treba znova obuditi,« je nastanek nove stranke na desnici pojasnil njen predsednik dr. Jože Duhovnik. Glede na to, da se veliko govori o botrih, ki naj bi bili v ozadju nastanka stranke, med drugim je omenjan tudi nekdanji predsednik države Milan Kučan, pa se je Duhovnik pri opredeljevanju stranke namerno izognil žlahtnosti. »Smo desna, trdna, konservativna stranka.«
Njihov namen je volivce na desnici prepričati, je poudaril Duhovnik, da se jim ne splača ostati doma. »Desni pol volivcev je še vedno, če na volitvah ni imel prave izbire, zavestno ostal doma.« Trdno verjame, da bo stranki uspel preboj v državni zbor, čeprav so nekateri to označili za misijo nemogoče. »Misija nemogoče je že uspela SNS in NSi. Zdaj smo mi na vrsti,« je na te pomisleke odvrnil Duhovnik. Program sta poleg Duhovnika predstavila še generalni sekretar stranke Marko Štrovs in predsednik izvršilnega odbora Oton Štrucl. »Stranka bo v program zapisala predvsem tiste vrednote, ki so izgubile pomen in poslanstvo, to so družina, domoljubje in novo življenje,« je poudaril Duhovnik in dodal, da je zdrava družina, ki mu pomeni več kot zgolj družinsko skupnost, najpomembnejši del državotvornosti v vsaki državi. Država, so zato zapisali v programu, mora postati prijazna do družine. Prepričan je še, da je treba srednjemu sloju vrniti veljavo, zavzemali pa se bodo tudi za obvezno srednjo šolo in brezplačen študij na vseh stopnjah. »Mladim, ki končajo študij, pa je treba omogočiti službe, da si bodo lahko ustvarili dom in družino in začeli novo življenje.« Prepričan je tudi, da se v Sloveniji ne smemo sprijazniti zgolj z evropskimi cenami, temveč je treba zagotoviti tudi evropske plače.
Po besedah Marka Štrovsa je v Sloveniji pomembno zagotoviti višjo raven socialne in zdravstvene varnosti, srednji sloj pa razrešiti pretiranih davčnih bremen. »Za ljudi z velikimi dohodki pa naj velja družbena odgovornost – naj se izkažejo z delom za druge, ne z luksuznimi dobrinami.«