Mešani odzivi na traso plinovoda
Odzivi občin na predlog najustreznejše trase prenosnega plinovoda M9 Kidričevo – Vodice so mešani.
Kranj – Na nedavni seji je vlada potrdila predlog najustreznejše variante v postopku priprave državnega prostorskega načrta za prenosni plinovod M9 Kidričevo – Vodice. Ta na območje širše Gorenjske vstopi v Tuhinjski dolini in poteka severno od Motnika in se nato vzpne na južno pobočje doline ter nadaljuje južno od Volčjega Potoka ter do načrtovane Kompresorske postaje Vodice. Trasa poteka tudi skozi pet občin širše Gorenjske, kjer pa so odzivi občinskih uprav mešani.
Civilna iniciativa v Kamniku
Nad izbrano traso niso navdušeni na kamniški občinski upravi, kjer so si želeli drugačnega poteka plinovoda. »Na območju občine Kamnik je bila kot najprimernejša varianta sprejeta varianta 1, ki gre po jugovzhodnem delu občine Kamnik, kjer veljajo številni varstveni režimi tako na področju varstva kulturne (zlasti naselje Motnik) kot naravne dediščine, hkrati pa trasa posega tudi na naseljena območja. Varianta 1 v primerjavi z varianto 2 in varianto 3 poteka po najtežjem in geološko najzahtevnejšem terenu. Varianta 1 je glede na zgoraj navedena dejstva za Občino Kamnik najmanj sprejemljiva od možnih variant, na kar smo ves čas postopka izdelave DNP-ja opozarjali pristojno Ministrstvo,« pojasnjujejo na občinski upravi. Razočarani so tudi v Motniku in Špitaliču, kjer so osnovali civilno iniciativo. »Težava je, da si država zagotovi varovalni pas v širini petsto metrov, kar pomeni, da bo velik del zemljišč pod moratorijem. Pristojni sicer pravijo, da to ne drži in da se bo na tem območju še vedno lahko gradilo v skladu z namembnostjo zemljišč, a v praksi ni tako. Slabo izkušnjo smo imeli že pred leti ob gradnji avtoceste, ko so imeli ljudje težave. Trasa lahko ponovno povzroči stagnacijo območja in odseljevanje predvsem mladih,« pravi Jernej Resnik s civilne iniciative, ki je razočaran tudi nad slabim obveščanjem o poteku projekta.
Razočarani so tudi v Komendi, kjer želji Občine, da bi trasa potekala ob že obstoječem plinovodu, ni bilo ugodeno. »V Komendi smo zelo razočarani nad sklepom vlade, s katerim je potrdila traso plinovoda M9 Kidričevo – Vodice. Dodatnemu plinovodu ne nasprotujemo, vseskozi pa zagovarjamo traso tik ob sedanjih dveh ceveh (z minimalnim možnim odmikom) . Potrjena trasa pa je povsem nova, tako da bomo v južnem delu naše občine dobili novo rano v prostoru (linijski golosek!), z omejeno rabo bodo obremenjene nove parcele, težje bo vzdrževanje (namesto ene malo širše bo treba vzdrževati dve trasi …) itd. Je to ekonomika ter varovanje narave in prostora? Na vse to smo v dosedanjih postopkih opozarjali in še enkrat upamo, da bo na koncu (če že potrebujemo še eno cev) tudi v Ljubljani vendarle zmagala zdrava kmečka pamet. Očitno nas ne slišijo ali nočejo slišati, čeprav jim ponujamo v ekonomskem in prostorskem smislu očitno sprejemljivejšo varianto,« pojasnjujejo na občinski upravi.
Tudi v Domžalah so podprli potek v koridorju, ki ga določata že obstoječa plinovoda, saj je, kot pravijo, z vidika rabe prostora najracionalnejši. Prav tako so v Domžalah predlagali, da se namesto polaganja novega plinovoda, ki zahteva širitev obstoječega koridorja zaradi varovanja, preuči možnost nadomestitve obstoječih cevovodov s cevovodi večjega prereza.
Brez pripomb v Mengšu in Vodicah
Bolj zadovoljni so v Vodicah, kje je trasa predvidena ob že obstoječem plinovodu. »Varianta skozi našo občino poteka v istem koridorju kot zdajšnji plinovod, kar pomeni, da ne bo nove trase in bodo posegi izključno na območju, kjer en plinovod že poteka,« pravi vodiški župan Aco Franc Šuštar. Trasa plinovoda poteka tudi skozi občino Mengeš, a izven naselij zato za tamkajšnjo občinsko upravo ni sporna.