V Znamenju petelina
Gospodarsko in trgovsko predstavništvo za Hongkong (Hong Kong Economic and Trade Office – HKETO Berlin) v Berlinu je ob novem letu petelina, ki se je začelo 28. januarja letos, v mesto pripeljalo kitajsko praznovanje, 24. februarja pa smo letu petelina lahko nazdravili tudi na Gospodarski zbornici Slovenije. Kulturni program so ob slovesnosti zaupali klavirskemu duu Ping & Ting.
Petelin je v kitajski astrologiji simbol za natančnost in razkošje. Na kmetiji se, oblečen v svoje ognjeno perje, vedno zbuja ob prvih sončnih žarkih in s kikirikanjem naznani začetek novega dne. Ob slovesu od leta opice in prihodu leta petelina se začenja nov cikel sreče ter blagostanja. Praznovanje kitajskega novega leta je najbolj barvit festival v Hongkongu, ki vedno očara tako domačine kot obiskovalce. To je čas, ko ljudje molijo za srečo v kitajskih templjih, si ogledajo ples zmaja in leva od vrat do vrat, z družino ter prijatelji uživajo v prazničnih jedeh za srečo, se pridružijo množici med svetovno znano parado z vozili in nastopajočimi z vsega sveta ali pa se samo sprehodijo po ulici s karminsko rdečimi lampijoni. V Hongkongu je kitajska kultura globoko zakoreninjena, pri tem pa cveti v raznolikosti, tako da država resnično uteleša srečanje vzhoda in zahoda. Novo leto petelina bodo v HKETO Berlin proslavili na enajst prireditvah v Srednji in Vzhodni Evropi. Začeli so z Budimpešto v začetku januarja, zaključili bodo v Pragi 9. marca. V Ljubljani so se ustavili 24. februarja. Mineva pa letos tudi tudi dvajset let vrnitve Hongkonga Kitajski in vzpostavitve Posebne upravne regije Hongkong. Direktorica HKETO Berlin Betty SP Ho pravi: »Zaradi edinstvene prednosti Hongkonga pod okriljem načela Ena država, dva sistema in tesnih zvezi s celinsko Kitajsko smo idealno okolje za razvoj poslovanja v Aziji.« V Sloveniji je prišla na oder kot uvodna govornica. Tovrstne sprejeme oziroma tokrat bolj slovesnost prisotni namreč največkrat izkoristijo za druženje ali mreženje, kot pravijo dogajanju, ki sledi uradnemu delu.
Betty SP Ho je razložila, da obstaja več razlogov za praznovanje. »Hongkong je pomembno okno za razvoj trgovine med Slovenijo in celinsko Kitajsko; je odskočišče za razvoj novih trgovinskih povezav s Kitajsko in Azijo. Hongkonški poslovni sejmi – od pomladnih sejmov elektronike in medicinske opreme do sejma vina v jeseni – veljajo za najboljše priložnosti za stik s potrošniki iz Kitajske in Azije, za krepitev prisotnosti na teh regionalnih trgih in za razvoj povpraševanja.«
Slovesnosti ob letu petelina sta se v Ljubljani udeležila tudi William Chui, regionalni direktor za Evropo pri HKTDC, in dr. Wing-Hin Chung, vodja promocij za naložbe pri HKETO Berlin. Kot gost je na slovesnosti spregovoril tudi Dejan Židan, minister za kmetijstvo, Betty SP Ho pa je še dodala, da je lani novembra obiskal Hongkong in z njihovimi najvišjimi predstavniki izmenjal možnosti za sodelovanje na več področjih. Da bi nadaljevali začeto, aprila v Ljubljano prihaja sekretar za trgovino in gospodarski razvoj, tako da se lahko možnosti sodelovanja Slovenije s Hongkongom še poglobijo.
Seveda brez novoletnega voščila in zdravice ni šlo, po govorih pa sta oder zavzeli simpatični sestri dvojčici, večkrat nagrajeni 28-letni pianistki Lok Ping in Lok Ting Chau iz Hongkonga. Dekleti koncertirata praktično po celem svetu, nastopata na festivalih in dobivata nagrade na mednarodnih tekmovanjih. V prihajajočih mesecih ju čaka nastop v Nemčiji in z orkestrom hongkonške filharmonije. Študirali sta na domačih tleh pa tudi v Nemčiji, med imeni njunih profesorjev pa najdemo znana imena s tega področja. Duo Ping in Ting sta v Ljubljani tokrat štiriročno odigrali krajši program, ki je vseboval dela velikih mojstrov, Antonina Dvořáka in Johanna Straussa, dodali pa sta še skladbo po lastnem izboru.