V težavah zaradi podjemnih pogodb
Računsko sodišče je o pravilnosti sklepanja pogodb civilnega prava za opravljanje zdravstvenih storitev v letih 2012 in 2013 izreklo mnenje s pridržkom štirim slovenskim bolnišnicam, med njimi Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj.
Ljubljana, Kranj – Računsko sodišče je izreklo mnenje s pridržkom Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo (BGP) Kranj, Splošni bolnišnici Trbovlje, Splošni bolnišnici Brežice in Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna. V poročilu Računskega sodišča za BGP Kranj je navedeno, da je bolnišnica v letih 2012 in 2013 vodila pomanjkljivo evidenco pogodb, pogodbe z zdravstvenimi delavci je sklepala brez soglasij delodajalca, trajanja pogodb pa ni določila v skladu s predpisi. Tudi po uveljavitvi Zakona za uravnoteženje javnih financ je sklepala podjemne pogodbe s samostojnimi podjetniki posamezniki, z lastnimi zaposlenimi pa je sklepala podjemne pogodbe, čeprav za to niso bili izpolnjeni predpisani pogoji. Analiz, s katerimi bi dokazala stroškovno upravičenost sklenitve posameznih pogodb, bolnišnica ni izdelala. Revizijsko poročilo še navaja, da je BGP Kranj pri sklenitvi podjemnih pogodb v vrednosti 179.238 evrov ravnala v nasprotju s predpisi o javnem naročanju, zaradi napačno določenih cen v podjemnih pogodbah pa je izvajalcem izplačala najmanj 12.846 evrov preveč.
Dokončno verzijo revizijskega poročila so 31. januarja prejeli tudi v BGP Kranj, direktorica bolnišnice Andreja Cerkvenik Škafar je povedala, da so že med revizijo revizorjem pojasnili razloge za sklepanje pogodb z zunanjimi sodelavci: »Največji delež sklenjenih pogodb predstavljajo pogodbe za zagotavljanje 24-urnega zdravstvenega varstva z zahtevo po varni in kakovostni zdravstveni obravnavi najobčutljivejše populacije, to je porodnic in novorojenčkov. Zaradi večletnega pomanjkanja zdravnikov specialistov anesteziologije in pediatrije smo bili namreč prisiljeni sklepati pogodbe z zunanjimi izvajalci pod njihovimi pogoji. Ves čas smo objavljali prosta delovna mesta, ampak zaradi pomanjkanja zdravnikov kot posledice neustrezne zdravstvene politike in premajhnega števila razpisanih specializacij, nismo mogli zagotoviti dovolj lastnega kadra.« BGP Kranj je že med revizijo odpravila vse očitane nepravilnosti, bodo pa v zakonitem roku podali tudi odzivno poročilo. Kot je še dodala Škafarjeva, se bo število pogodb zmanjšalo z zaključkom specializacij njihovih specializantov.
Na revizijsko poročilo za omenjene bolnišnice so se odzvali na ministrstvu za zdravje, kjer pravijo, da je sklepanje podjemnih pogodb v pristojnosti in odgovornosti poslovodstva zavodov, ter bolnišnice pozivajo, da revizijsko poročilo preučijo in izvedejo popravljalne ukrepe, ki bodo izkazani v odzivnih poročilih. Ministrstvo je z dopisom konec lanskega leta pozvalo javne zdravstvene zavode, naj izvedejo tudi notranje revizije za leto 2016 na področjih, na katerih so prepoznana večja tveganja.