Telo ali avto

Imate avto? Redno skrbite zanj? Kako pa? Ga čistite, perete, peljete na servis, ko je treba? Kakšno gorivo točite v svoj avto? Prvo, ki vam pride pod roko ali točno tisto, ki ga je predpisal proizvajalec? Kaj pa, ko se kaj pokvari? Ko začnejo svetiti razne opozorilne lučke in zvoniti alarmi? Kaj naredite takrat? Ali jih ignorirate, se pretvarjate, da ni nič, mirno peljete dalje? Razmišljate, da bo že nekako? Mogoče bodo celo ugasnile same od sebe? Ali se odzovete na opozorilo in avto peljete k strokovnjaku, da ga pogleda? Verjetno nas gre večina nemudoma do prvega servisa, da pod nujno pogledajo, kaj je narobe. Če tega ne storimo, se namreč lahko pokvari še kaj drugega, potem bo pa dražje pa še brez avta bomo …

Kako skrbite za svoje telo, svoj »avto« za potovanje skozi življenje? Ga čistite in perete, peljete na »servis«, ko je treba? Kakšno hrano uživate? Prvo, ki vam pride pod roko, ali tisto, za katero vam telo sporoča, da je zanj ustrezna in jo lahko »pokuri«?

Kaj pa, ko začne opozarjati, da nekaj ni v redu? Ko začnejo »svetiti« opozorilne lučke? Se tako kot z avtom tudi takoj ustavite in poskušate ugotoviti, kaj se dogaja? Se spočiti, spremeniti ali popraviti, kar delate narobe? Ali opozorilne znake enostavno ignorirate in upate, da ni tako hudo, da bo mogoče minilo samo od sebe?

Običajno veliko bolje in dosledno skrbimo za svoj avto kot za svoje telo. Kot da se nam zdi samo po sebi umevno. Imamo ga in z njim ravnamo, kot pač ravnamo. Pričakovali bi, da bo ravno obratno. Avto konec koncev lahko zamenjamo, kupimo novega, če se pokvari, telo imamo samo eno in ga ne moremo zamenjati. Poskušajmo se »pogovoriti« s svojim telesom kot s prijateljico ali prijateljem.

Vprašajmo ga, kaj mu najbolj odgovarja, kako mu lahko pomagamo k dobremu počutju, kakšna hrana mu najbolj odgovarja, koliko počitka potrebuje, da se zares kvalitetno spočije.

Predvsem pa mu prisluhnimo, ko nam sporoča, da je v stiski, da mu ne gre najbolje, da smo ga »prekurili« oziroma izčrpali. Nahranimo ga s kvalitetnim »gorivom« da bo lažje funkcioniralo.

Koliko časa na dan gledate TV? Pol ure, eno uro, več kot eno uro? Koliko časa na dan namenite svojemu telesu in dobremu počutju? Koliko časa na dan ste sploh pripravljeni nameniti skrbi za svoje telo? Pomembno je, da se zavestno povežete s svojim telesom, ga začutite, se opazujete, se pogovarjate z njim in začelo vam bo odgovarjati. Naše misli so tudi del hrane, tiste energijske, s katero hranimo svoje telo, zato jih skrbno izbirajmo. Povejmo mu, da nam je všeč, zahvalimo se mu, da nas lepo in udobno prevaža skozi življenje.

Preprosti triki

Kako v mrzlih zimskih dneh telesu pomagamo in preprečimo dodatno obremenitev ter energijsko izčrpavanje?

1. Glavo pokrijmo s toplim pokrivalom, saj skozi glavo lahko izgubimo do 30 odstotkov telesne toplote.

2. Poskrbimo za »zimske gume« našega telesa – udobno toplo obuvalo, v katerem nam bo toplo. Na stopalih so energijsko-refleksne cone vseh notranjih organov. Če so naša stopala mrzla, energijsko podhladimo tudi notranje organe.

3. Poskrbimo, da bodo ledvice vedno tople, saj so rezervoar naše življenjske energije.

4. Glava, vrat, ledvice, kolena, gležnji in stopala morajo biti pozimi vedno primerno topli, saj tu izgubljamo največ energije.

Če telo podhladimo, obremenjujemo ledvice, ki ga morajo dodatno segrevati. S tem prekomerno porabljamo svojo življenjsko energijo in izčrpavamo imunski sistem.

Verjamem, da če znamo poskrbeti za svoje jeklene konjičke, smo sposobni poskrbeti tudi zase.

Ko se srečamo na sprehodu po mestu, se vidimo v »zimski opremi«. Naj s telesno zimsko opremo pozimi ne bo več šale, čeprav še ni zdravstvenega zakona, ki bi jo predpisoval! Lahko se pa o-šal-imo in o-kapa-mo, ko bo sneg pa še okepamo. Uspešno »preobuvanje« v zimsko opremo. Naj bo Gorenjska regija najbolj zdravih in vitalnih prebivalcev.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 20. april 2007 / 07:00

Starodobni ford padel s prikolice

Podbrezje - V torek popoldne se je v bližini Podbrezij na gorenjski avtocesti oziroma na t. i. Kacinovem klancu prevrnila prikolica za prevoz vozil, na kateri je voznik...

Objavljeno na isti dan


Rekreacija / četrtek, 12. januar 2017 / 12:39

Telo ali avto

Imate avto? Redno skrbite zanj? Kako pa? Ga čistite, perete, peljete na servis, ko je treba? Kakšno gorivo točite v svoj avto? Prvo, ki vam pride pod roko ali točno tisto, ki ga je predpis...

Bled / četrtek, 12. januar 2017 / 12:34

Turizem lani podiral rekorde

Tudi v letu 2016 so našteli več kot deset milijonov prenočitev, kar je več od evropskega povprečja. Turisti vse bolj dajejo prednost aktivnemu oddihu, kulturnemu turizmu, kulinariki ter neokrnjeni nar...

Jezersko / četrtek, 12. januar 2017 / 12:33

Obljubljene novosti

Jezersko – Na zadnji lanski seji občinskega sveta Jezersko je župan Jurij Rebolj napovedal nekaj letošnjih načrtov, povezanih z državno cesto. Državna direkcija za infrastrukturo obeta rekonstrukci...

Kultura / četrtek, 12. januar 2017 / 12:33

Planinska roža

Tržič – Opereta Radovana Godca Planinska roža bo v izvedbi KD Ignacij Hladnik Tržič ponovno na sporedu v petek in soboto, 20. in 21. januarja, v Kulturnem centru Tržič – petek ob 20. uri, v soboto...

Kultura / četrtek, 12. januar 2017 / 12:32

Meksikajnarji: zadnja romantična pustolovščina

Kranj – V sredo, 18. januarja, bo ob 18.30 v Mestni knjižnici pogovor in odprtje razstave ob izidu sklepnega dela stripa Meksikajnarji avtorjev Zorana Smiljanića in Marijana Pušavca, o kat...