V novo leto brez koncerta
Stavkajoči orkester Slovenske filharmonije je uresničil napoved in zaradi stavke odpovedal tradicionalni novoletni koncert. Slovenski diplomati so se spet zbrali na letnem posvetu.
Filharmoniki stavkali
Tradicionalni novoletni koncert orkestra Slovenske filharmonije je letos zaradi stavke odpadel, stavkajoči filharmoniki pa so na novega leta dan Straussov valček Na lepi modri Donavi namesto v Cankarjevem domu izvedli kar na novinarski konferenci v Slovenski filharmoniji. Od direktorja Damjana Damjanoviča so zahtevali prekinitev pogodbe z dirigentom Urošem Lajovicem, ker pa do tega ni prišlo, sedaj od ministra za kulturo Toneta Peršaka zahtevajo tudi razrešitev direktorja. Med stavkovnimi zahtevami so še razrešitev sveta zavoda, ureditev napredovanj in zagotovitev spoštljivega delovnega okolja, zakonitosti, transparentnosti in strokovnosti poslovodenja ter upravljanja Slovenske filharmonije. Damjanovič sicer pojasnjuje, da je stavkajočim sodelavcem že pisno in ustno sporočil, da se bodo s šefom dirigentom Lajovicem v najkrajšem mogočem času dogovorili, da preneha s svojim delom, vendar pa tega ni možno izvesti takoj, predvsem zaradi visokih odškodnin ter organizacijsko-strokovnih omejitev. Stavkovni odbor orkestra Slovenske filharmonije meni, da je do stavke prišlo predvsem zaradi napačne ocene ministrstva za kulturo, da je konflikt notranja stvar Slovenske filharmonije, po besedah glavnega tajnika sindikata Sviz Branimirja Štruklja pa bo Damjanovičev odstop lahko začetek razrešitve in poti nazaj v normalizacijo odnosov. Po njegovem je za razrešitev konflikta ključna odgovornost ministra, ki lahko Damjanoviča razreši. Minister Peršak se bo o morebitni razrešitvi Damjanoviča odločal na podlagi rezultatov nedavne revizije, ki naj bi bili znani v nekaj tednih, so sporočili z ministrstva za kulturo.
Najstarejši zdravnik iz Škofje Loke
Nasprotno od filharmonikov pa so v Portorožu izvedli tradicionalne novoletne skoke v morje, ki se jih je udeležilo kar 545 ljudi, kar je približno sto več kot lani, skakalce pa je z obale spremljalo okoli 5000 gledalcev. Zaradi množičnega ogleda prireditve se je delno sesedel eden od portoroških pomolov, a hujših posledic ni bilo. Med udeleženci je bila sicer večina Slovencev, najstarejši pa je bil 80-letni zdravnik iz Škofje Loke.
Posvet slovenske diplomacije
Na Brdu pri Kranju je ta teden potekal tradicionalni posvet slovenske diplomacije, ki jo po besedah zunanjega ministra Karla Erjavca v letošnjem letu čakajo enaki izzivi kot lani, to so migracije, terorizem in varnost. Predsednik države Borut Pahor pa je v nagovoru med glavnimi nalogami slovenske zunanje politike poudaril evropsko politiko in odnose s Hrvaško. Kot je poudaril, je zelo pomembno, kako se bo Slovenija umestila znotraj Evropske unije, saj mora ostati v tisti družini evropskih držav, kjer sta Nemčija in Francija. Glede odnosov z južno sosedo pa je Pahor dejal, da se morajo v pričakovanju razsodbe arbitražnega sodišča o meji med državama vsi, ki vodijo ali predstavljajo Slovenijo in Hrvaško, izogibati slehernih izjav in dejanj, ki bi poslabšali odnose.
Pripravljena novela o tujcih
Vlada je včeraj potrdila predlog novele zakona o tujcih in ga v državni zbor poslal v sprejem po nujnem postopku. Ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar je po seji vlade pojasnila, da so razmere v regiji trenutno stabilne, kar pa ne pomeni, da so mirne. Ker je temeljno poslanstvo notranjega ministrstva zagotavljanje varnosti, se je vlada dolžna pripraviti na spremenjene razmere na področju migracij, ki bi lahko ogrozile javni red ali notranjo varnost v državi. Novela zakona o tujcih namreč predvideva poseben ukrep, po katerem policija tujcu, ki ne izpolnjuje pogojev, ne dovoli vstopa v državo. Tujca, ki se nezakonito nahaja na območju izvajanja ukrepa, pa privede do državne meje in ga napoti v državo, iz katere je nezakonito vstopil. Policija tako ravna tudi, ko tujec izrazi namen podati prošnjo za mednarodno zaščito, in sicer, ko želi nezakonito vstopiti ali je že izven mejnega prehoda iz druge varne države članice EU, če je nezakonito vstopil v Slovenijo in se nahaja na območju izvajanja ukrepa. Ukrep se ne bo uporabljal, ko bo neposredno ogroženo življenje tujca ali bo resna nevarnost, da bo podvržen mučenju, nečloveškemu, ponižujočemu ravnanju ali kaznovanju v državi, v katero bi bil napoten, ali pa zaradi zdravstvenih okoliščin. Veljal ne bo niti v primeru ocene, da gre za mladoletnika brez spremstva.
Pogajanja o povprečnini
Predstavniki finančnega ministrstva in združenj občin so se v sredo usklajevali o povprečnini. Ministrstvo je predlagalo, da se za letos s predvidenih 530 evrov te povišajo na približno 532,4 evra, za leto 2018 pa s 536 evrov na 543,7 evra. Kot je povedal predsednik Združenja občin Slovenije Robert Smrdelj, občine pričakujejo, da se bo povprečnina letos dvignila na 535,6 evra, v letu 2018 pa na 545,1 evra, saj bo zadnji dogovor s sindikati javnega sektorja dodatno obremenil tudi občine.