Utemeljitelj modernega pesništva

Francoski pesnik Charles Baudelaire se je rodil 9. aprila leta 1821. S svojo znamenito zbirko Rože zla velja za enega največjih pesnikov 19. stoletja in za utemeljitelja modernega pesništva, to je simbolizma in nadrealizma.

Živel je v večnem sporu z očimom, ki ga je, ko je bil star dvajset let, poslal na potovanje po Afriki, da bi ga odvadil boemskega življenja. Ni pomagalo. Ko je postal polnoleten, mu je očetova dediščina omogočala, da se je posvetil književnosti. V svoji poeziji je zavestno zavračal vse vsakdanje in ustaljeno. Odkrival je lepoto in privlačnost nenormalnega, skrivnostnega, grdega, zlega, bolnega in splošno negativnega.

S pisanjem je le skromno zaslužil in je zato živel v pomanjkanju. Poročil se ni nikoli, med nekaj intimnimi zvezami pa je treba omeniti ljubezen do mulatke Jeanne Duval. Z njo je živel z nenehnimi prekinitvami razmerja, vendar ji je pomagal do konca življenja. Do žensk je imel odvračajoč odnos, tako kot je negativno vrednotil naravo.

V svetu se je počutil tuj, saj meščanski razred ni delil z njim »njegovega« čuta za lepoto in umetnost. Zanj lepota ni bila povezana z resnico in dobroto. Lepoto je ločeval od dobrega, estetiko od etike, odmikal se je od narave in opeval velemesto. Njegova poezija pripoveduje o nadvse trpinčeni, razdvojeni osebnosti.

Že ob vpisu v univerzo se je okužil s spolno boleznijo, svoj davek pa so zahtevali tudi dolgoletno uživanje lavdanuma, revščina in stres. Leta 1848 se je udeležil revolucije. Kasneje je bil obsojen zaradi nemoralnih pesmi. Zašel je v dolgove in se do smrti prepiral z založniki. Po svoji življenjski poti je bil zgled »prekletega umetnika«. Zadnji dve leti svojega življenja je preživel delno paraliziran v »maisons de santé« v Bruslju in Parizu, kjer je njegovo življenje ugasnilo leta 1867. Ljubitelji poezije se še danes ustavljajo ob njegovem poslednjem počivališču na pokopališču Montparnasse v Parizu.

Nekoč ga je neka priletna gospa vprašala: »No, gospod Baudelaire, koliko let bi mi prisodili?« Pesnik se je vljudno nasmehnil in odgovoril: »Le zakaj naj bi vam jih še prisojal, ko jih imate že brez tega dovolj.«

Pregovori in reki

Sledovi mnogih zločinov vodijo v prihodnost. (Stanislav Jerzy Lec)

Kdor se pred enim priklanja, kaže drugemu hrbet. (turški pregovor)

Ženska lahko zapusti moškega, svoje obleke pa nikoli. (Erich Maria Remarque)

Nič ni vredno pridobiti za stalno, razen smeha in ljubezni prijateljev. (Hilaire Belloc)

Smeh ni greh

»Znašel sem se v zelo težkem položaju. Moja tašča in jaz ...« »Že vem. Sprla sta se ...« »Ravno to me skrbi. Kako to, da se še nikoli nisva sprla?«

»Ali ti ni jasno, da hodi Stane s teboj samo zaradi denarja?« »Ni res. Poročil bi me, četudi ne bi imela ničesar.« »Potem je pa še večji osel, kot sem mislila.«

Nasvet mladim nevestam: »Ljubite svojega bližnjega – seveda po tem, ko ste prepričane, da mož ne bo nepričakovano prišel.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / sreda, 9. julij 2014 / 11:38

Smiljanićevi stripi v Kranjski hiši

Kranj – V galeriji Kranjske hiše bodo čez poletje na ogled originalne stripovske table enega najpomembnejših avtorjev tako imenovane tretje generacije avtorjev slovenskega stripa Zorana Smiljanića....

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 20. junij 2024 / 20:54

Gibanje nas ohranja vitalne

Društvo upokojencev Šenčur je v sodelovanju s Pokrajinsko zvezo društev upokojencev Gorenjske organiziralo kolesarsko srečanje, ki se ga je udeležilo 141 kolesarjev iz 16 gorenjskih društe...

Zanimivosti / četrtek, 20. junij 2024 / 20:52

Ljubezen vedno najde pot

Okrog tri tisoč romarjev se je udeležilo sobotnega tradicionalnega romanja bolnikov, invalidov in starejših na Brezje. Maševal in pridigal je ljubljanski nadškof metropolit msgr. Stanislav Zore.

Gorje / četrtek, 20. junij 2024 / 20:51

Krajani Loma obiskali Radovno in Gorje

Lom – Krajevna organizacija Rdečega križa Lom je starejše krajane Loma povabila na izlet. Ogledali so si Pocarjevo domačijo v Radovni, v Gorjah jim je Mateja Reš pripravila degustacijo ter predstav...

GG Plus / četrtek, 20. junij 2024 / 20:50

Tam so vrata – pa izgini!

»Stara sem 82 let. V življenju nisem imela veliko sreče. Začelo se je že pri šestnajstih, ko sem verjela napačnemu, zanosila in rodila hčerko,« pripoveduje Romana....

Razvedrilo / četrtek, 20. junij 2024 / 19:19

Sladice z okusom in vonjem vrtnic

Vrtnice sodijo med najstarejše gojene rože, znane so po svoji lepoti, spadajo med rože ljubezni, o njihovem nastanku pa krožijo različne zgodbe. So kraljice med cvetlicami, zato je povsem razumljiv...