Cepljenje goved in drobnice
Najučinkovitejši ukrep zoper bolezen modrikastega jezika, ki se je razširila tudi v Slovenijo, je preventivno cepljenje goveda in drobnice.
Prvi krog cepljenja bo potekal od 1. januarja do 31. marca, drugi pa od 1. junija do 31. julija.
Kranj – V Sloveniji so prvi primer bolezni modrikastega jezika ugotovili novembra lani na govedorejskem gospodarstvu v občini Kuzma, avgusta letos so odkrili prvi sum bolezni tudi pri ovcah na območju občine Ilirska Bistrica, skupno pa so letos do konca novembra ugotovili sedemindvajset primerov, od tega trinajst pri govedu in štirinajst pri ovcah.
Jezik modrikaste barve
Bolezen modrikastega jezika je virusna bolezen domačih in divjih prežvekovalcev. Ker se širi s piki nekaterih vrst krvosesnih mušic, ki so najbolj aktivne v obdobju od aprila do decembra, se pojavlja predvsem sezonsko, ob koncu poletja in jeseni. Virus se po naravni poti ne prenaša z živali na žival. V čredi lahko obolijo le posamezne živali. Najznačilnejši znaki bolezni so povišana temperatura, izcedek iz smrčka in slinjenje, pordel smrček in očesne veznice, otekla sluznica ustnic in dlesni, zmanjšanje mlečnosti in pojavljanje mastitisa, težko gibanje živali, pri plemenskih živalih lahko prihaja tudi do pregonitve, zvrgavanja, deformacije plodov in rojstva mrtvih živali. Najbolj izrazit klinični znak bolezni, po kateri je bolezen tudi dobila ime, je modrikast jezik, ki zaradi virusne okužbe močno oteče in visi iz ust. Virus ne ogroža zdravja ljudi, lahko pa povzroči rejcem veliko gospodarsko škodo, saj lahko zboli do 70 odstotkov živali, do 30 odstotkov jih lahko tudi pogine. Rejec mora vsak sum na bolezen prijaviti veterinarski organizaciji.
Za goveda in koze dva odmerka
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je že ob koncu avgusta, ob drugem primeru bolezni modrikastega jezika v Sloveniji, na podlagi sklepov državnega središča za nadzor bolezni celotno območje Slovenije določila za območje z omejitvami, potlej pa je bila sprejeta odločitev o zaščitnem cepljenju vsega več kot en mesec starega goveda in drobnice v času, ko mušice, ki širijo bolezen, še niso aktivne. Cepljenje bodo izvedle veterinarske organizacije s koncesijo, veterinarji že zdaj pozivajo imetnike živali, da poskrbijo za predpisano označitev živali, zagotovijo pogoje za cepljenje, pomagajo pri cepljenju in pripravijo dnevnik veterinarskih posegov. Prvi krog cepljenja bo od 1. januarja do 31. marca, drugi, v katerem bodo cepili vse živali, ki v prvem krogu še niso bile dovolj stare za cepljenje, pa od 1. junija do 31. julija. Za učinkovito zaščito pri govedu in kozah bosta potrebna dva odmerka cepiva v razmiku od 21 do 28 dni, za ovce pa bo dovolj le en odmerek. Cepivo ne povzroča neželenih stranskih učinkov in nima karence, veterinarji bodo lahko cepili tudi breje živali. Rejci bodo s cepljenimi živalmi lahko prosto trgovali in jih premikali.