Tekma na Mangartu
V Galeriji Atrij Občine Tržič je do 5. decembra na ogled razstava z naslovom Američani na Mangartu 3. junija 1945, ki je nastala v sodelovanju Slovenskega smučarskega muzeja in Vojaškega muzeja Slovenske vojske. Avtorja sta brigadir Janez Kavar in kustos Vojaškega muzeja SV Gregor Kastelic.
Po koncu druge svetovne vojne so bili Američani zaradi nerešenega mejnega vprašanja prisotni na naši zahodni meji, smučarska tekma na Mangartu 3. junija 1945 pa je bila prvo tekmovanje ameriških alpskih smučarjev na evropskih tleh po zimskih olimpijskih igrah 1936 v Garmisch Partenkirchnu. »Vojaki so si zaradi relativnega miru in prijaznih lokalnih prebivalcev lahko vzeli čas za tekmo in pokazali pravo naravnanost 10. gorske divizije,« je povedal ameriški veleposlanik v Sloveniji Brent Hartley ob nedavnem odprtju razstave in poudaril, da v duhu te tekme sodelovanje med ameriškim in slovenskim narodom poteka še danes.
Vsebino razstave, tako tekme kot zgodovinskih okoliščin tudi nastanka 10. gorske divizije je predstavil Janez Kavar, ki je na zanimiv način izvedel za to tekmo. »Julija 1996 sem v Vailu obiskal smučarski muzej. V njem je oddelek, posvečen 10. gorski diviziji. Za spomin sem si v muzejski knjigarni kupil knjigo Vojaki na smučeh (Soldiers on Skis), ki je razstavljena na tej razstavi. V knjigi je natisnjen pomanjšan faksimile prve strani divizijskega časopisa Blizzard z dne 10. junija 1945. Na prvi strani je članek, ki govori o zmagi Walterja Pragerja na tekmi v veleslalomu na Mangartu. S kasnejšo navezavo stikov z denversko knjižnico (Denver Public Library) sem prišel do arhivske kopije časopisa in ducata neidentificiranih slik z Mangarta. Iz časopisnega članka se je dalo razbrati podrobnosti o tekmi, iz arhivskih slik pa s primerjavami na terenu na Mangartu določiti točno lokacijo tekme,« je pojasnil.
Originalen plakat vabi na tekmo z besedilom Giant slalom Mt. Manhart Italy (veleslalom na gori Mangart v Italiji), Kavar je povedal, da so takrat očitno menili, da bo to del Italije, kar se ni zgodilo. Na tekmi je bilo 76 tekmovalcev, samo 25 jih je pripeljalo v cilj in kar okrog petsto gledalcev.. Smučarsko opremo za tekmo so nabrali iz zaplenjene opreme nemških gorskih enot. Zmagovalec W. Prager je bil tudi prvi prvak v smuku na svetovnem prvenstvu 1931 v Švici. Predmetni spomin na tekmo na Mangartu pa je ostal bankovec za sto lir, na katerega so se podpisali tekmovalci.