Občina mora odpraviti neskladja
Ministrstvo za okolje in prostor je Občini Bohinj naložilo odpravo neskladij v odloku o plovbnem režimu, veslači v nasprotnem primeru pričakujejo ustavno presojo.
Bohinjska Bistrica – Ministrstvo za okolje in prostor je ugotovilo neskladja bohinjskega odloka o plovbnem režimu z zakonom o vodah ter občini naložilo odpravo neskladij. Ministrstvo je neskladja ugotovilo v določbah, ki dovoljujejo plovbo na motorni pogon ter uporabo vstopno-izstopnih mest ter pristanišč, za katera niso bila izdana vodna dovoljenja. Občina bi morala sporni odlok uskladiti z zakonodajo v roku 30 dni, a so ji ta rok zaradi zahtevnosti uskladitve odloka podaljšali za 30 dni od dneva prejema dopisa. V nasprotnem bodo začeli postopek pred ustavnim sodiščem.
Neformalna veslaška skupnost, ki jo zastopa veslač Marin Medak, je odločbo ministrstva pozdravila. »Tako ministrstvo za infrastrukturo kot ministrstvo za okolje in prostor sta jasno ugotovili, da je odlok nezakonit, da ladja ne sme pluti po jezeru in da so vstopno-izstopne točke nezakonite, torej je nezakonito tudi pobiranje vstopnine veslačem. Ker občina vztraja pri svojem in ne namerava ničesar spremeniti, pričakujemo, da bosta ministrstvi predlagali vladi, naj sproži ustavno presojo.«
Pogled Občine Bohinj, ki bo odpravila neskladja, je pojasnil direktor občinske uprave Miro Sodja: »Načrt upravljanja voda za vodni območji Donave in Jadranskega morja 2009–2015 je območje Bohinjskega jezera urejal v celoti kot referenčno območje.«
»V skladu z Uredbo o načrtu upravljanja voda za vodni območji Donave in Jadranskega morja pa na referenčnih območjih ni bilo mogoče pridobiti vodne pravice – ne glede na to, da sta bila vsaj dva pomola, Ukanc in Pod skalco, zgrajena že pred letom 2000, to je celo pred uveljavitvijo zakona o vodah, ki je bil sprejet v letu 2002.« Kot še dodaja Sodja, so za vodno pravico zaprosili večkrat, a so bili zaradi referenčnega statusa Bohinjskega jezera zavrnjeni. Za vodno pravico so zaprosili tudi v vmesnem obdobju, ko je stara uredba konec leta 2015 prenehala veljati, nova pa še ni bila sprejeta. Potlej je bila sprejeta nova uredba, po kateri pa Bohinjsko jezero ni v celoti referenčno, zato bo za nekatera vstopno-izstopna mesta možno pridobiti vodno pravico, za nekatera pa ne. Na občini predvidevajo, da se bo zaradi tega število vstopno-izstopnih mest zmanjšalo, a uredbo še proučujejo.
Uredbo o plovbi na motorni pogon predlaga ministrstvo za okolje in prostor, sprejme pa jo vlada. Glede tega je Občina Bohinj na ministrstvo že posredovala predlog, a odločitve še ni. Ministrstvo tako v rokah drži tudi usodo turistične električne ladjice. Na Občini Bohinj pričakujejo, da bodo na ministrstvu glede števila plovil na električni pogon precej rigorozni.