Pol stoletja Kranjskih vrtcev
Danes največji zavod v Mestni občini Kranj in celo največji vzgojno-varstveni zavod v Sloveniji so ustanovili pred petdesetimi leti z združitvijo šestih vrtcev. Kranjske vrtce letos obiskuje 1644 otrok.
Kranj – V Kranjskih vrtcih se letos v počastitev 50-letnice ustanovitve vrstijo številni dogodki, osrednji pa je bil slavnostna akademija z naslovom Včasih je luštno b'lo, tud' zdaj je tako, ki so jo v četrtek pripravili v Prešernovem gledališču. »Od samega začetka je bilo v vrtcih namenjeno veliko pozornosti izobraževanju zaposlenih, sodelovanju s starši in širšo okolico, skrbi za opremo vrtcev in igrišč ter didaktičnih pripomočkov in igrač. Tej tradiciji smo sledili vse do danes,« je v nagovoru poudarila ravnateljica Irena Pavc, ki se bo prihodnji mesec upokojila, kdo jo bo nasledil, pa še ni znano. »Vrtce je v 50 letih obiskovalo veliko število otrok, ki so danes uspešni umetniki, športniki, znanstveniki, politiki, očetje in mame otrok, ki danes pripeljejo v vrtce svoje otroke, saj jih na predšolsko obdobje vežejo lepi spomini,« je dodala.
Prva oblika organiziranega varstva v Kranju in okolici sega v leto 1947 v vrtcu Tugo Vidmar pri avtobusni postaji, ki so ga takrat imenovali Dom igre in dela, leto kasneje pa so v Jurgovi vili pri bolnišnici na Golniku odprli tudi prve otroške jasli. Pet let kasneje so na Golniku zgradili vrtec za predšolske in šolske otroke, ki so ga poimenovali Socialno zdravstveni zavod Golnik. Izgradnji novih stanovanjskih naselij v Kranju med letoma 1958 in 1965 je sledilo tudi odpiranje novih vrtcev na Planini, v naselju Vodovodni stolp, na Zlatem polju, Primskovem in v Stražišču. V letu 1966 je nato prišlo do združitve šestih samostojnih vrtcev v skupen Vzgojno-varstveni zavod Kranj, v katerega je bilo v 32 oddelkih vključenih 473 otrok, starih od tri mesece do sedem let, in 211 šolskih otrok do 11. leta starosti. Dve leti kasneje so šolske oddelke v vrtcih ukinili. V Kranjske vrtce so se preimenovali v šolskem letu 1997/1998.
Danes Kranjski vrtci, ki so največji tovrstni zavod v državi, delujejo na 15 lokacijah, obiskuje jih 1644 otrok. Zanje skrbi 208 strokovnih delavcev, sicer pa je v zavodu 293 zaposlenih. »Danes je vrtec nepogrešljiva socializacijska in izobraževalna ustanova, kraj, kjer se začenja pot ustvarjalnosti, in mesto, kjer se spletajo prijateljstva. Otroci so postali središče dogajanja. Imajo možnost izbire in aktivnega sodelovanja, preko katerega si razvijajo kompetence, potrebne za današnji in prihodnji čas,« je dejala Pavčeva.
Kranjski župan Boštjan Trilar je poudaril, da Kranju na področju predšolske vzgoje tudi po zaslugi Kranjskih vrtcev druge občine marsikaj zavidajo. »Direktorici, vzgojiteljicam in vzgojiteljem zato čestitam za odlično opravljeno delo, vi ste tisti, zaradi katerih je lahko Kranj upravičeno ponosen na svoj največji zavod,« je poudaril. Kot je napovedal, bo občina kot ustanoviteljica zavoda v naslednjih dveh proračunih za vrtce namenila znatna sredstva. Več kot šest milijonov evrov namerava ob sofinanciranju Evropske unije vložiti v obnovo bivše ekonomske šole za potrebe vrtcev in šole, začeli pa naj bi jo že prihodnje leto. Skoraj pol milijona evrov je predvidenih za investicijsko vzdrževanje in energetske obnove vrtcev v letih 2017 in 2018, zgradili pa bodo tudi nova otroška igrišča v Besnici, na Drulovki in Planini.