Eno, dve, tri kolesa ...
Do prihodnje kolesarske sezone naj bi v vseh gorenjskih občinah postavili enotne rdeče tablice, ki bodo označevale kolesarske povezave in usmerjale kolesarje. Novost bo tudi certifikat Kolesarju prijazen ponudnik, standard storitve bo označen z enim, dvema ali tremi kolesi.
V sklopu projekta so evidentirali tudi črne točke na kolesarskem omrežju, in to z namenom, da bi jih odpravili in kolesarjem zagotovili varno pot.
Jesenice – Na Gorenjskem poteka projekt Gorenjsko kolesarsko omrežje, s katerim želijo spodbujati kolesarjenje in Gorenjsko narediti prijazno za kolesarje – tako za domače kot za tuje. V omrežju je 640 kilometrov kolesarskih povezav, od daljinskih državnih do regionalnih in lokalnih v 18 gorenjskih in še šestih sosednjih občinah. Kot je povedala Nina Kobal z Razvojne agencije Zgornje Gorenjske, ki koordinira projekt, je eden od ciljev projekta postavitev enotne prometne signalizacije za kolesarje. Tako naj bi do naslednje pomladi v vseh sodelujočih občinah postavili enotne rdeče tablice, ki bodo označevale kolesarske povezave in usmerjale kolesarje. Direkcija RS za infrastrukturo naj bi razpis objavila še letos, table pa naj bi začeli postavljati prihodnjo pomlad.
V sklopu projekta so vzpostavili tudi spletno stran www.gko.si, na kateri so objavljeni interaktivni zemljevidi z vrisanimi kolesarskimi povezavami ter predlogi izletov, kjer si kolesarski navdušenci lahko prenesejo tudi tako imenovani gpx, ki vsebuje zemljevid in koordinate poti. Med predlogi kolesarskih izletov je denimo tudi Družinski kolesarski izlet Mojstrana–Kranjska Gora–Mojstrana, ki vsebuje zemljevid in opis poti, vrisane so zanimivosti ob poti, čas in dolžina kolesarjenja ter skupen vzpon.
V projekt pa so vključili tudi ponudnike turističnih namestitev in storitev, njim je namenjen koncept Kolesarju prijazen ponudnik. Kot je dejal predsednik svetovalnega organa za razvoj Kolesarskega omrežja Gorenjske Andrej Zalokar, kolesar potuje z denarnico, zato morajo biti postanki urejeni tako, da se bo rad ustavljal. Želijo vzpostaviti mrežo storitev, ki jih potrebujejo kolesarji na poti, od nastanitev, servisa koles, gostišč, kampov ... Pri tem so določili tri stopnje, in sicer eno, dve ali tri kolesa, ki označujejo osnovni, standardni in nadstandardni nivo storitve. Pri tem so se zgledovali po avstrijskem standardu, ki je po Zalokarjevih besedah eden najbolj dovršenih in uspešnih. Za zdaj je interes za pridobitev certifikata Kolesarju prijazen ponudnik izrazilo 75 ponudnikov, največ s področja nastanitve, gostišč in kampov, ki jih bodo v prihodnje obiskali in določili standarde, ki jih bodo morali izpolnjevati za pridobitev tega naziva, zatem pa jih bodo vključili v interaktivni zemljevid in na spletno stran.
Kot je dejal Zalokar, želijo vzpostaviti kolesarjem prijazno regijo, v katero se bodo tako slovenski kot tuji kolesarji radi vračali in vanjo vabili tudi svoje prijatelje.
Zelo pomemben del projekta pa je promocija, tako je poleg spletne strani zaživel tudi Instagram profil.
Kot so poudarili, je Gorenjska regija prva v državi, ki se je vzpostavitve omrežja lotila na tako sistematičen način. Poleg RAGOR-ja v projektu sodelujejo še Regionalna razvojna agencija Gorenjske – BSC Kranj, Direkcija RS za infrastrukturo in 24 občin.