Priklenjeni na »mobi«
Večina jeseniških dijakov brez »preverjanja mobija« ne zdrži niti petnajst minut, nekateri gredo z njim celo pod tuš in na stranišče.
Jesenice – V Mladinskem centru Jesenice so ob letošnjem mesecu boja proti odvisnosti postavili ogledalo mladim o njihovi zasvojenosti z mobilnimi telefoni. Tako so na obeh jeseniških srednjih šolah, Srednji šoli Jesenice in Gimnaziji Jesenice, postavili info točko, na kateri so dijake spraševali, kako pogosto uporabljajo »mobitel«, kam vse ga vzamejo s seboj ... Sodelujoči srednješolci so izpolnili kratko anketo, ki je pokazala, da večina brez »preverjanja mobija« ne zdrži niti petnajst minut. Večina namreč nanj pogleda vsaj enkrat na petnajst minut, nekateri celo vsakih pet minut. Nekateri so priznali, da prenosni telefon uporabljajo tudi, ko jedo, zelo pogosto tudi, ko hodijo po cesti ali gredo čez prehod za pešce. Nekaj redkih vprašanih pa je priznalo celo, da »mobitel« uporabljajo na stranišču in celo pod tušem. Mobilni telefon mladi uporabljajo tudi, ko se družijo s prijatelji, gledajo televizijo, so v kinu, na zabavi.
V obeh jeseniških srednjih šolah skorajda ni dijaka, ki ne bi imel mobilnega telefona. Kot je povedala gimnazijka Andreja, ga med poukom sicer ni dovoljeno uporabljati, mora biti ugasnjen v torbi ali v šolski omarici, kljub temu pa se pogosto zgodi, da komu med poukom zazvoni. Takrat ga profesor vzame in po telefon morajo priti starši v tajništvo, razen če je profesor milosten in ga po koncu šolske ure vrne dijaku. »Če se doma učim, ga obrnem ali dam stran, da me ne moti, sicer pa kar pogosto pogledam sporočila in podobno,« je priznala Andreja.
In čeprav različne raziskave kažejo, da uporabniki pametne mobilne telefone vzamejo v roke med 110-krat do 150-krat na dan, pogosto brez razloga, zgolj iz navade, zasvojenosti, pa je anketa med jeseniškimi dijaki pokazala, da sami ne mislijo, da so z mobilnimi telefoni zasvojeni. Pa res niso? so se ob tem vprašali v Mladinskem centru Jesenice.