
Stavka in vrste na urgenci
Če se bo stavka zdravnikov zaostrila, v Kliniki Golnik npr. v naslednjem tednu že predvidevajo zmanjševanje obsega ambulantnih pregledov, predvsem kontrolnih.
Kranj – Splošno stavko zdravniškega sindikata Fides podpirajo tudi pri sindikatu družinskih zdravnikov Praktik.um, kot je povedal njegov predsednik, zdravnik družinske medicine Igor Muževič, ki je več let delal v Zdravstvenem domu Radovljica, zdaj pa ima ambulanto v Domu starejših občanov Kamnik. Zagovarjajo dvig plač, kot je pojasnil: »Zdravnik družinske medicine po desetih letih delovne dobe dobi povprečno 1500 evrov neto na mesec, kar samo po sebi ne pove kaj dosti. Ampak povprečna obremenitev tega zdravnika je tisoč obravnav pacientov na mesec, kar pomeni, da zdravnik prejme 1,5 evra na obravnavo. Tudi zato nam mladi bežijo stran.«
Naslednji razlog, da pri Praktik.um podpirajo stavko, je sprejem normativov: »Treba je dati upanje mladim zdravnikom, ki zdaj bežijo iz družinske medicine; približno tretjina se jih še pred zaključkom specializacije preusmeri v drugo specializacijo. Še bolj skrb vzbujajoče je, da nihče ne vodi evidence, koliko zdravnikov družinske medicine zapusti državo po končani specializaciji, kar postaja čedalje pogostejši problem, saj gre za izrazito vredno licenco na evropskem trgu.« Poleg tega v sindikatu razumejo stavko kot kritiko vlade, ne ministrstva za zdravje. »Vlada in ministrstvo za finance nimata razumevanja za zdravstveno problematiko. 6,5 odstotka BDP nameni Slovenija javnega denarja za zdravstvo na leto, deset najbolj razvitih držav EU pa 7,9 odstotka BDP na leto. Da bi se mi približali temu, bi morali zdravstvu na leto nameniti dodatnih 800 milijonov evrov. Če bi družinska medicina in pediatrija v desetih letih dobili dodatnih 100 milijonov evrov, bi v Sloveniji čez deset let lahko govorili o vrhunski medicini na primarnem nivoju,« je še razložil Muževič.
Včeraj zvečer so se sicer nadaljevala pogajanja, pri zdravniškem sindikatu Fides so napovedali zaostritev, če ne bi dosegli dogovora. V tem primeru bi s prihodnjim tednom opravljali le še tiste storitve, ki so za zdravnike v času stavke opredeljene z zakonom. To pomeni, da bodo obravnavali le nujne bolnike, nosečnice, otroke in starostnike, nenujnih pregledov in posegov pa ne bodo opravljali.
Več pacientov na urgenci
»Trenutno smo v Kliniki Golnik prenaročili le osem bolnikov na prvi dan stavke v času popoldanskih ambulant, vse ostalo delo poteka normalno. Res pa je, da so čakalne dobe v urgentni ambulanti, kjer je napotitev bolnikov več, podaljšane. Opažamo tudi, da je precej napotitev bolnikov, ki ne potrebujejo hospitalizacije, pač pa prihajajo v urgentno ambulanto iz drugih razlogov. Organizacija dela je zelo zahtevna, zdravniki so v 24-urno zagotavljanje zdravstvenega varstva vključeni v obliki turnusa. V naslednjem tednu, če se bo stavka nadaljevala, predvidevamo zmanjševanje obsega ambulantnih pregledov, predvsem za kontrolne preglede in bolnike, ki so starejši od 18 in mlajši od 65 let,« je sporočil direktor Klinike Golnik Matjaž Fležar. V kranjskem zdravstvenem domu sicer večjega pritiska na urgenco še ne zaznavajo, verjetno pa bo ta prišel z zamikom. Iz Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj so sporočili, da delo trenutno poteka nemoteno in da bodo tudi v prihodnje vložili vse moči v takšno organizacijo dela, ki bo ob stavkovnih zahtevah omogočala čim bolj optimalno oskrbo pacientov.