Praznični teden
Bližata se 31. oktober in 1. november, dan reformacije in dan spomina na mrtve, državna praznika in dela prosta dneva.
Kranj – En državni praznik je bil že v tem tednu, dan suverenosti, 25. oktobra, s katerim se spominjamo odhoda zadnjega vojaka JLA iz Slovenije in s tem končanega procesa osamosvajanja naše države. Proslavili smo ga z državno slovesnostjo, ni bil pa dela prost dan.
Praznika, ki sledita prihodnji teden, dan reformacije in dan spomina na mrtve, sta tudi dela prosta. To bo mnogim zaposlenim prijetno podaljšalo konec tedna, šolski otroci pa gredo prihodnji teden na jesenske (»krompirjeve«) počitnice, tako da se jim res obeta praznični teden. Z dnevom reformacije, 31. oktobrom, praznujemo rojstvo prve slovenske knjige, slovenskega jezika in omembe pojma Slovenec. Moji lubi Slovenci, nas je nagovoril Primož Trubar, osrednja osebnost slovenske reformacije. To versko in družbeno gibanje, ki je nastalo v Nemčiji, je v 16. stoletju predvidelo tudi bogoslužje v domačem jeziku. Trubar je s tem namenom napisal Katekizem, prvo slovensko knjigo. Protestantska verska skupnost ima v Sloveniji večje število pripadnikov zlasti na zahodu države.
Tudi torek, 1. novembra, bo dela prost dan. Takrat praznujemo dan spomina na mrtve, sekularno različico krščanskega praznika vseh svetih. Za našo kulturo je značilno, da tega dne obiskujemo grobove bližnjih, jih krasimo s cvetjem in prižigamo sveče. Potekajo pa tudi komemoracije v spomin padlih v vojni. Letos je čas pred dnevom spomina na mrtve najbolj zaznamoval prenos posmrtnih ostankov ob koncu druge svetovne vojne pobitih v Hudi Jami in pokop v spominskem parku Dobrava pri Mariboru. Ti mrtvi bodo našli svoj mir sedemdeset let po vojni in sedem let, odkar je bilo odkrito to povojno grobišče.