Akupunktura v nosečnosti
»V nosečnosti uporabljamo akupunkturo za zdravljenje slabosti, bruhanja, bolečin v križu, glavobolov, psihičnih težav, za obrat ploda iz medenične v glavično vstavo in zmanjšanje bolečine pri porodu,« pravi Marija Ocvirk, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.
»Akupunkturo izvajajo v Sloveniji zdravniki s posebno izobrazbo s področja akupunkture. V nosečnosti, pri porodu in po njem je njena uporaba še pomembnejša, ker nima stranskih učinkov na plod in nosečnico. V svetu je akupunktura priznana metoda, pri nas pa šele v začetnih korakih, vendar razveseljuje dejstvo, da se povečuje število zdravnikov, ki jo obvladajo,« je najprej povedala Marija Ocvirk, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva, ki deluje v medicinskem centru Dobrna Medical, kjer med drugim izvaja tudi pripravo na porod z akupunkturo. »Kot ginekologinja, ki jo posebej zanimajo nosečnice, sem želela ženskam zmanjšati bolečino pri porodu. Ker imajo vsa zdravila in analgetične metode pri nosečnicah negativne stranske učinke tudi na otroka, sem iskala nekaj, kar ne bi imelo negativnega vpliva na otroka. Tako sem prišla v stik z akupunkturo, ki je pomemben večtisočleten del kitajske tradicionalne medicine, uspešno pa jo uporabljajo tudi v zahodnem svetu za pripravo na porod ter za lažji in hitrejši porod. V Nemčiji imajo ženske možnost akupunkture v vsaki drugi porodnišnici. Tako je to že ustaljena metoda z dokazanim in učinkovitim delovanjem,« je povedala Marija Ocvirk.
»V nosečnosti uporabljamo akupunkturo za zdravljenje slabosti, bruhanja, bolečin v križu, glavobolov, psihičnih težav. Za bruhanje in slabosti v nosečnosti uporabljamo npr. kombinacijo ušesne in telesne akupunkture, ki se izvaja na dva dni, ob hudih primerih tudi vsak dan. Obrat ploda iz medenične vstave v glavično so Kitajci uspešno delali že stoletja z moksibustijo, to je gretjem določene točke. Tehnika je najbolj učinkovita med 28. in 34. tednom nosečnosti, po 36. tednu pa njena učinkovitost pade. Za gretje se uporablja posušen pelin, zvit v cigaro. Z njim grejemo točko na mezincu obeh nog, kar lahko izvaja pacientka sama. Običajno se otrok obrne že po prvi terapiji ali enem tednu,« je pojasnila zdravnica. Mehanizem tega delovanja ni pojasnjen, verjetno se poveča plodova aktivnost, mišice maternice se sprostijo, poveča se pretok krvi skozi žilje maternice.
V Evropi že trideset let pripravljajo nosečnice na lažji porod z akupunkturo, je poudarila Marija Ocvirk: »Priprava na porod se izvaja dvakrat tedensko od 36. tedna nosečnosti naprej. S tankimi iglami zbodemo v določene točke na rokah in nogah. Uporabimo od pet do deset igel, ki ostanejo na mestu vboda približno 20 minut. Postopek povzroči rahlo bolečino, kar nosečnice brez zapletov prenesejo. Izvajamo jo v ležečem ali polsedečem položaju v mirnem sproščujočem okolju. Po akupunkturi so lahko mesta, kjer so bile igle, rahlo rdeča ali modra. Oboje je nenevarno in izgine po nekaj urah ali dneh. Med porodom je akupunktura priporočljiva za zmanjšanje bolečin, za sprostitev, za hitrejše odpiranje materničnega vratu, za izboljšanje popadkov in za hitrejši porod posteljice. Po porodu pa jo uporabljamo njene učinke za zmanjšanje bolečin zaradi krčenja maternice, ugoden vpliv ima na spremenljivo razpoloženje porodnice, blage oblike depresije in začetne težave z dojenjem.«