S podkupovanjem hitreje do zdravnika
Policija je podkupovanja pri preskakovanju čakalnih vrst v zdravstvu osumila štirinajst oseb.
Ljubljana – Med osumljenci, ki so se ujeli v policijske prisluhe med kriminalistično preiskavo domnevnih koruptivnih dejanj na Univerzitetnem kliničnem centru v Ljubljani (UKC) in Onkološkem inštitutu, povezanih s preskakovanjem čakalnih vrst za zdravljenje, se naj bi po poročanju več medijev ujel tudi Robert Sušanj, direktor uprave za policijske specialnosti na generalni policijski upravi. Jeseničan naj bi po poročanju medijev glavnemu osumljencu Urošu Smiljiću, ki naj bi posredoval pri preskakovanju čakalnih vrst, v zahvalo za hitrejši specialistični pregled enega od bližnjih sorodnikov uredil polet s policijskim helikopterjem, saj je bil tedaj vodja policijske letalske enote na Brniku, ki izvaja tudi prevoze za helikoptersko nujno medicinsko pomoč. Zaradi tega naj bi bila kriminalistična preiskava usmerjena tudi na policiste, ki so to omogočili.
S Policijske uprave Ljubljana so včeraj sporočili, da so različnih koruptivnih dejanj osumili štirinajst ljudi in dve pravni osebi.
Za enega osumljenca je preiskovalni sodnik odredil sodno pridržanje.
Med omenjeno štirinajsterico osumljeni policisti niso zajeti, saj njih obravnava posebni oddelek specializiranega državnega tožilstva, ki je pristojen za obravnavo sumov kaznivih dejanj uradnih oseb s policijskimi pooblastili, so pojasnili na policiji, ki o tem delu preiskave tudi ne more sporočiti več podatkov.
V policiji so zgroženi nad dejstvom, ker so tudi posamezni policisti osumljeni storitve kaznivega dejanja, je sporočil Drago Menegalija, predstavnik policije za odnose z javnostmi za področje kriminalitete. »Policija je institucija, ki zaposluje več kot 8000 ljudi. Obžalujemo, da so med nami tudi posamezniki, ki s svojimi neprofesionalnimi dejanji mečejo slabo luč na celotno institucijo. Storili bomo vse, da v naših vrstah ne bo več zaposlenih, ki zlorabljajo svoj položaj in ne spoštujejo meje, ki ločuje zakonito od nezakonitega, pa bodisi gre za policista začetnika ali pa šefa, ki se ne zaveda velike odgovornosti, ki jo je sprejel,« je zapisal v sporočilu za javnost. Vodstvo policije je sicer že odredilo potrebne ukrepe za zagotovitev notranje varnosti, preiskavo, odpravo in preprečitev odklonskih pojavov. V notranjevarnostnem postopku so med drugim posameznim policistom omejili dostop do uporabe posameznih tehničnih sredstev, evidenc policije in vstopov v objekte policije.
Znani kirurg na onkološkem inštitutu Erik Brecelj je za javnost potrdil, da je tudi sam podal ovadbo zaradi podkupovanja in posredovanja pri preskakovanju čakalnih vrst, potem ko je na začetku leta izvedel, da je mož njegove bolnice plačal tretji osebi 20.000 evrov, da bi se pri njem dogovorila za zdravljenje njegove žene. Na policiji so sicer pojasnili, da so preiskavo začeli že v sredini leta 2015, v začetku leta 2016 pa je bila na policiji podana tudi prijava v tej zadevi.
Osumljeni posrednik Uroš Smiljić je na kliničnem centru zaposlen od konca leta 2014, trenutno kot finančno-računovodski delavec v skladišču, so pojasnili na UKC.