Kakšno ceno za telička naj postavimo?!
Dijaki in študentje v okviru projekta Za VAS pomagajo socialno ogroženim in za delo nezmožnim pri delu na kmetiji ali na vrtu.
Naklo, Tržič - Biotehniški center Naklo in Občina Tržič od januarja izvajata projekt Za VAS, s katerim sta uspela na četrtem javnem pozivu Lokalne akcijske skupine Gorenjska košarica. S projektom želita omogočiti dijakom in študentom praktično izobraževanje na kmetijskih gospodarstvih ali manjših hišnih vrtovih, predvsem pri ostarelih, invalidih, ovdovelih in pri drugih socialno ogroženih in za delo nezmožnih ljudeh, ki sami ne morejo opraviti vsega dela na kmetiji ali na vrtu. Na ta način povezujejo znanje dijakov in študentov, ki ga pridobivajo med rednim šolskim izobraževanjem, z izkušnjami starejših, hkrati pa spodbujajo tudi medgeneracijsko solidarnost.
V prvem delu projekta, ki se je končal junija, so si ogledali več delovišč, kjer bodo v prihodnjih mesecih dijaki in študentje lahko izvajali prakso, na eni od kmetij pa je pet študentov že opravilo skupno 136 delovnih ur prakse. Kot je ob tem povedala vodja praktičnega izobraževanja Nina Kaličanin, v klasičnih primerih praktičnega izobraževanja mentor z navodili in pojasnili vodi praktikanta in mu odreja delo in naloge, v okviru projekta Za VAS pa je vloga študenta veliko bolj izrazita, kar mu tudi daje občutek pomembnosti, odgovornosti in solidarnosti. S tem soglašata tudi študentki Eva in Barbara, ki sta opravljali prakso na kmetiji v vasi Grahovše. »Prvič sva kosili s koso, okoli kmetije smo počistili grmovje, oskrbujemo krave pasme cika. Veliko razpravljamo o tem, kdaj in kako naj kaj naredimo, kakšno ceno za telička naj postavimo …,« sta povedali in dodali: »Tako se počutiva bolj uporabni, cenjeno je tudi najino znanje in izkušnje.«
V drugem delu projekta, ki se bo končal decembra letos, želijo število delovišč, kjer bi dijaki in študentje lahko opravljali prakso, razširiti na najmanj sedem. V ta namen so se tudi povezali s tržiško kmetijsko svetovalno službo.