
S sajenjem česna ne hitite
Na vrtu naj ostanejo nepokrite le tiste rastline, ki dobro prenašajo zimske temperature, kot je brstični ohrovt. Čas je za sajenje česna, čebule, zimskih sort solat ... Še več nasvetov glede sajenja v oktobru so dali pri Kmetijsko-gozdarski zadrugi Škofja Loka center Naklo.
Toplotno zahtevnejše sadike, kot so marelice, breskve in fige, rajši sadite spomladi.
Naklo – Poleg spravila pridelka vrtičkarje še pred zimo čaka tudi priprava zemlje za naslednjo rastno sezono. Občutljive rastline je treba zaščiti pred mrazom, sadna drevesa pred škodljivci. Pri jesenskem sajenju imajo rastline do zime dovolj časa, da se ukoreninijo in spomladi začnejo normalno rasti. Po sajenju se rastline dobro zalijejo, tako da se bo zemlja dobro oprijela korenin. Zaposleni v Kmetijsko-gozdarski zadrugi Škofja Loka center Naklo v oktobru svetujejo sajenje česna, čebule, motovilca in zimskih sort solat. S sajenjem česna ni treba hiteti, opozarjajo, saj za odebelitev in deljenje v stroke potrebuje določeno količino nizkih temperatur.
Zemlja se z jesenjo začne ohlajati. Na vrtu ostanejo nepokrite le tiste rastline, ki dobro prenašajo zimske temperature, kot je brstični ohrovt. Pozno korenje, zeleno in rdečo peso pustite v zemlji do mraza. Zimsko solato lahko pokrijete s plastičnim tunelom, svetujejo tudi pokrivanje sejancev z debelejšo zimsko kopreno za zaščito pred zmrzaljo takoj po setvi, saditvi ali presaditvi. Kar se tiče zelišč, pred mrazom pospravite rožmarin in lovor, medtem ko timijan, žajbelj, pelin in drobnjak lahko prezimijo na prostem.
Gredice, ki ste jih izpraznili, pripravite na naslednjo rastno sezono. Ker se s pridelkom pobere tudi precej organske snovi, jo je zdaj treba nadomestiti. Gredice prekopljete ali prerahljate brez obračanja, dodate hlevski gnoj, da se čez zimo razgradi, še svetujejo pri Kmetijsko-gozdarski zadrugi Škofja Loka center Naklo. Za semena, ki ste jih iz vrtnin sami pridobili, je pomembno, da so shranjena na suhem mestu v označenih papirnih vrečkah.
Od sadnih sadik v oktobru posadite nekatere vrste sadnega drevja in jagodičevje. Pri kisloljubnih rastlinah, kot so borovnice in brusnice, pazite, da jih posadite v kislo zemljo, takšna je npr. zemlja za rododendrone, ali v šoto. Toplotno zahtevnejše sadike, kot so marelice, breskve in fige, pa rajši sadite spomladi.
Tudi trajnice pripravite na zimo, tako da porežete suhe nadzemne dele. Že posajene čebulnice, kot so npr. dalije in gladijole, izkopljete iz zemlje, osušite in shranite v suh prostor do pomladi, ko jih lahko spet daste v zemljo. Oktobra pa se sadijo spomladi cvetoče čebulnice, kot so narcise, tulipani, hrušica (muscari) ...