
Konkurenčnejši na trgu dela
Evropski poslanec Milan Zver je v Biotehniškem centru Naklo kot stalni poročevalec za program Erasmus+ predstavil osnutek poročila Evropskega parlamenta o izvajanju omenjenega programa. Na izobraževanja v tujino je v zadnjih letih iz Slovenije odšlo več kot trideset tisoč posameznikov.
Naklo – Mladi, ki so se udeležili izobraževanj in usposabljanj v tujini, so veliko konkurenčnejši na trgu dela, so bolj vključeni v družbo in se bolj politično angažirajo, je pozitivne učinke mobilnosti mladih strnil evropski poslanec Milan Zver. Mladi zadnji dve leti v tujino odhajajo prek programa Erasmus+, ki je združil vse predhodne evropske programe za mlade, izobraževanje in usposabljanje ter jim dodal tudi področje športa. V okviru teh programov je bilo v zadnjih tridesetih letih v različne oblike mobilnosti vključenih okrog štiri milijone posameznikov, od tega polovica študentov.
Erasmus+ je po besedah Milana Zvera eden najuspešnejših programov Evropske unije, saj je eden redkih, pri katerih se sredstva počrpajo skoraj v celoti. »Potrebe in pričakovanja pa so še veliko večja, zato je to tudi edini program, za katerega so se finančna sredstva povišala kar za štirideset odstotkov na 14,7 milijarde evrov. Pričakujemo pa še dodatnih dvesto tisoč evrov,« je zadovoljen Zver. Reorganizacija, v okviru katere so vse programe mobilnosti mladih združili pod Erasmus+, je po njegovih besedah prispevala k še večji uspešnosti programa, saj so z zmanjšanjem administrativnih in drugih stroškov še več denarja usmerili neposredno k mladim. Obenem pa je opozoril na nekatere težave, ki so se pokazale znotraj programa, pri čemer je izdvojil zlasti prenizke štipendije, ki mladim ne omogočajo pokritja vseh stroškov izobraževanja v tujini. Prepričan je, da bi vsi mladi morali imeti možnost odhoda v tujino na izobraževanje ali usposabljanje, saj to prinaša sposobnosti, ki jih ni mogoče vpisati v spričevalo ali indeks.
Slednje je potrdila tudi ravnateljica Srednje šole na Biotehniškem centru Naklo Andreja Ahčin, ki dodano vrednost izobraževanj v tujini vidi v osebnostnem in kariernem razvoju posameznika. »V našem centru imamo okrog petdeset do šestdeset izmenjav na leto. V zadnjem času nam je uspelo še spodbuditi interes in zavzetost mladih za izmenjave v tujini, tako da za to lahko izberemo res motivirane dijake.« Ob tem je direktor Biotehniškega centra in ravnatelj Višje strokovne šole Marijan Pogačnik dodal, da si marsikateri dijak prek teh izmenjav v tujini najde tudi zaposlitev. »Predvsem na področju floristike nam je uspelo narediti evropsko primerljiv program. Izkušnje naših dijakov tako prepoznavajo tudi delodajalci v tujini.«