Rupa – vas, ki je postala ulica
Rupa je uradno ulica Kranja, a tabla ob cesti je takšna, kot so tiste za označevanje vasi.
Uradni podatki Rupo obravnavajo kot ulico, ne kot vas. Tako je zapisano v Geografsko-informacijskem sistemu MO Kranj, enako potrjujejo na Geodetski upravi Kranj. Na začetku ulice z 61 hišnimi številkami pa vendarle stoji tabla s krajevnim imenom Rupa.
Rupa, del krajevne skupnosti Vodovodni stolp, ima tudi vaško hišo.
Kranj – »Blizu Kranja, le kilometer proti severu, je majhna vas Rupa,« je v svoji knjigi Pot zapisal Nejc Zaplotnik, po rodu z Rupe. Se je motil? Je Rupa vas ali samo ulica? Obcestna tabla, ki označuje začetek in konec Rupe, priča, da je njen status različen od drugih delov Kranja – Primskovega, Čirč, Huj, Klanca, Gorenj itd., ki so bili včasih tudi vasi. Baza na spletni strani Statističnega urada Slovenije pa ne vsebuje podatkov o naselju s tem imenom.
Po zgodovinskih podatkih vas ...
Če pogledamo v zgodovino, je bila Rupa vas, ki so jo zaradi cerkve sv. Marije Magdalene omenjali že leta 1483. »Res je lepa vas, včasih še bolj, ker so jo z južnega dela obdajali številni kozolci, ob glavni cesti in poljski poti. Slikar Ljubo Ravnikar jih je naslikal. Sestavlja jo kar nekaj kmetij in cerkev sv. Magdalene, ob kateri so menda pokopani tudi Napoleonovi vojaki,« je pojasnila muzejska svetnica za etnologijo v Gorenjskem muzeju, mag. Tatjana Dolžan Eržen. V Krajevnem leksikonu Dravske banovine iz leta 1937, kamor smo pogledali po nasvetu Dolžan Erženove, je na 247. strani Rupa še omenjena kot vas in del občine Primskovo. »Trdne kmetije, mala posest in tovarniški delavci. Na trgu oddajo krompir, mleko, živino in del drugih pridelkov,« je še navedeno. Tudi na Krajevni skupnosti Vodovodni stolp nam je predsednica Nada Mihajlović pojasnila, da je po njenem mnenju Rupa vas, saj ima staro vaško hišo, sama krajevna skupnost pa šteje več kot 5600 prebivalcev.
... uradno ulica
Drugače pravijo uradni podatki. Geografsko-informacijski sistem MO Kranj Rupo obravnava kot ulico. Enako so potrdili na MO Kranj, kjer je v registru prostorskih enot Rupa zavedena kot ulica. Janez Ziherl, vodja urada za okolje in prostor, je pojasnil, da je v odredbi iz leta 1958 navedeno, da so združili naselja v območju mesta Kranj v eno naselje Kranj. Stražišče se je tako preimenovalo v Pot v Bitnje, Labore in Orehek pa v Zasavsko cesto, medtem ko je Rupa postala ulica Rupa. Tudi na Geodetski upravi Kranj so Ziherlu potrdili, da se »vsa ta 'naselja' oziroma malo večja pozidana območja v okolici Kranja vodijo kot ulice in ne kot naselja.« Če je tako, potem ni potrebe po obcestni tabli, ki bi označevala začetek ulice z 61 hišnimi številkami – ali pač? Odgovora na to vprašanje pa kljub vztrajnemu zastavljanju nismo dobili.