Ključni vzvod za napredek je upanje
Kamniški poslanec Matej Tonin je nedavno izdal svojo drugo knjigo s pomenljivim naslovom Upanje za Slovenijo. Gre za analizo stanja, ne kritizerstvo, poudarja, ter vrsto rešitev, ki jih ob tem ponuja.
Ni star, je pa izkušen politični maček, je avtorja knjige na predstavitvi v domači Knjižnici Franceta Balantiča Kamnik pred dnevi v uvodu predstavil novinar RTV Slovenija, tudi Kamničan, Igor Jurič, ki je z njim vodil pogovor o knjigi.
Triintridesetletni Matej Tonin iz Zgornjega Tuhinja je danes eden bolj prepoznavnih obrazov slovenskih politikov in vodilni glas politikov mlajše generacije iz desnosredinske opcije. Novi Sloveniji se je pridružil že leta 2001, ko je postal član občinskega odbora, in vse od takrat je v politiki zelo aktiven – tako na občinski ravni kot svetnik, kot na državni, kjer je poslanec že drugi mandat. Sicer gimnazijski maturant kamniške gimnazije ter diplomant in magister Fakultete za družbene vede, kjer je študiral politologijo, je vseskozi dobro vešč tudi komuniciranja z mediji, o razlogih za svojo drugo knjigo, za katero je našel čas kljub ženi, dvema majhnima hčerkama in službi, pa pravi: »Mnogi so me spraševali, kaj mi je tega treba in zakaj se bolj ne posvetim družini, a preprosto sem čutil, da moram stvari, ki jih kot politik nenehno poudarjam, torej svojo vizijo in stališča, tudi zapisati.«
Razlika v petindvajsetih letih je dramatična
Kot pravi, je bilo ključno za njegov razmislek o tem, kje smo in kam si želimo, spoznanje o velikem razočaranju, ki ga je med Slovenci zaznal ob praznovanju letošnje petindvajsete obletnice osamosvojitve. »Razlika v dojemanju življenja pred petindvajsetimi leti in danes je dramatična in to razočaranje res veliko. Želel sem se poglobiti v to, od kod izvira in ali kljub temu še obstaja upanje, saj je to glavni vzvod za napredek, ki ga v teh težkih časih naša država nujno potrebuje. Na podlagi statističnih podatkov sem želel ugotoviti razlike med letoma 1990 in 2015, rezultati pa so zelo zanimivi. Kakor koli pogledamo, so materialne okoliščine danes neprimerno boljše, ljudje pa so kljub temu bolj nezadovoljni. Včasih je bilo težko, a ljudje so imeli upanje za boljšo državo, zato so živeli bolje, danes pa tega upanja nimajo, zato cepetamo na mestu. Menim, da je glavni vir tega nezadovoljstva v velikem občutku nepravičnosti, ki ga imajo državljani. Prav ta dvojna merila pri nas ljudi najbolj jezijo,« ugotavlja Tonin.
Tonin: Imam rešitev
Čeprav se zdi, da si politiki že vrsto let prizadevajo najti rešitev, to zdaj samozavestno ponuja kar Tonin. »Problem Slovencev je vsesplošno kritizerstvo, sam pa želim vzpostaviti drugačno politično kulturo – ne da se pritožujem, pač pa opozarjam na nepravilnosti in podajam tudi rešitve. Prednost mojega dela v politiki je v tem, da imam veliko stika z ljudmi, od katerih dobim veliko odziva, tako da vem za njihove težave in pričakovanja. Menim, da je za to, da bomo spet verjeli v to državo, ključna preprosta formula: ljudem moramo zagotoviti enake začetne možnosti, varnost in pravičnost,« našteje Tonin, ki v knjigi svoje poglede še natančneje razdela.
Pred kamniškimi poslušalci se je razgovoril tudi o prednostih kapitalizma, potrebni privatizaciji, mali davčni reformi, nujni reformi zdravstvenega in pokojninskega sistema, črnih napovedih demografije in davkih. Med drugim pa je predstavil tudi svoj pogled na predlog enotnih državnih pokojnin, ki ga zagovarja. »Država mora poskrbeti za dostojno življenje vseh, od tu naprej pa naj bo vsak svoje sreče kovač,« je sklenil.