Posebnost je lomljenje desk
Taekwon-do, južnokorejska borilna veščina in olimpijski šport, je tudi primerna oblika rekreacije za celo družino. Predstavili so jo v Takwon-do klubu Radovljica, v katerem je razlika med najmlajšim in najstarejšim članom šestdeset let.
Radovljica – Taekwon-do je olimpijski šport, v katerem so uspešni tudi slovenski predstavniki. Za številne pa je taekwon-do v prvi vrsti dobra rekreacija, ki jo nadgrajujejo tudi z nastopi na tekmovanjih.
Več o tem športu so povedali v Taekwon-do kluba Radovljica. »Taekwon-do je korejska borilna veščina, ki se je oblikovala skozi stoletja iz domače tekyon, kitajskega kung-fuja in japonskega karateja. Sodobni taekwon-do je do potankosti osmislil general Choi Hong Hi, ki velja za njegovega očeta. Prav ta borilna veščina je tudi ena od disciplin na olimpijskih igrah,« je pojasnila Anja Tolar Tomšič, ena od trenerk. Kot pravi, je primeren za vso družino: »Taekwon-do lahko trenira vsakdo, ne glede na starost ali stopnjo telesne pripravljenosti. Športna borba je le ena izmed tekmovalnih disciplin. Preostale discipline so vnaprej določena koreografija blokad in udarcev, tako imenovane forme, samoobramba in tehnična borba. Naša posebnost je še lomljenje desk, ki se odvija v dveh disciplinah: testu moči in specialni tehniki. Poškodb praktično ni, saj uporabljamo primerno zaščitno opremo in se držimo strogih pravil predpriprav, ogrevanja in kontrole moči udarcev.«
Treningi v Taekwon-do klubu Radovljica potekajo kar šestkrat na teden po dve uri. »Za rekreativni trening priporočamo vadbo od dva- do trikrat tedensko, tekmovalni urnik pa je nekoliko naprednejši in vključuje tudi udeležbo na seminarjih in tekmovanjih v tujini,« pojasni Sitarjeva. Med vadečimi imajo tako otroke kot odrasle. »Vadba najmlajših temelji na razvoju koordinacije gibov, pravilnega dihanja, ravnotežja in samodiscipline. Tak trening je koristen za motorični in duševni razvoj otroka. Naši odrasli člani trenirajo rekreativno ali kot tekmovalci, nekateri se najdejo v vadbi tehničnih disciplin, nekateri zares zadihajo šele v borbah. Naš uspešni najstarejši tekmovalec je 46-letni Robert Guštin, naš najmlajši tekmovalec pa je petletni Marko Oblak, ki je bil v pretekli sezoni izbran za najboljšega tekmovalca na mednarodnem prvenstvu v Italiji,« so ponosni v klubu, ki bo prihodnje leto praznoval 25-letnico obstoja. »Visoki jubilej kaže na požrtvovalnost našega trenerja, ustanovitelja kluba, Željka Gvozdića. V letih delovanja si je pridobil naziv Master, VII. dan, kar je častni naslov in ga dobijo le od zveze povabljeni izbranci za svoje zasluge,« je povedala Anja Tolar Tomšič. V klubu imajo skoraj sto članov, starih od 3 do 63 let, ki so razdeljeni v različne vadbene skupine prilagojene njihovi starosti, zmožnostim in športnim ambicijam.
Velike načrte imajo tudi za v prihodnje: »Naša prva naloga je uvod v prihajajočo sezono z vpisom in uvajanjem novih članov. Do konca novega šolskega leta se bomo udeležili predvidoma 16 dogodkov, tekem in seminarjev, večinoma v tujini. Najmanj trije dogodki pa bodo v naši lastni organizaciji ali v sodelovanju z lokalnimi športnimi organizacijami potekali tudi v Radovljici.« Dogajanje v klubu lahko spremljate na njihovi spletni strani.