Obnovili eno najstarejših hiš
V središču Kamnika so nedavno temeljito prenovili meščansko hišo, ki je ena najpomembnejših in največjih v mestu, zgrajena pa je bila že v srednjem veku. Restavratorji te dni rekonstruirajo še poslikave.
Kamnik – Celostna prenova hiše na Maistrovi ulici 5 v središču Kamnika, ki je razglašena za kulturni spomenik, se je začela leta 2007, ko sta lastnika takrat propadajoče stavbe postala zakonca Lipičar in Colja.
Temeljito prenovljena stavba, v kateri je zdaj več stanovanj, je med Kamničani požela val navdušenja, z vso skrbnostjo pa so nad obnovo bdeli tudi na kranjskem Zavodu za varstvo kulturne dediščine, saj ima stavba za Kamnik velik pomen.
»Glede na svojo arhitekturno zasnovo in lokacijo predstavlja eno najpomembnejših meščanskih hiš v Kamniku. Kljub skromni fasadi je hiša ena največjih. K hiši je na dvorišču priključeno gospodarsko poslopje, enotne letnice nastanka pa ji ne moremo pripisati, saj je nastala v več fazah. Vsekakor gre za hišo, ki je umeščena v območje srednjeveškega Kamnika, a žal v stavbi nismo našli nobenega srednjeveškega arhitekturnega elementa. Glede na obočne sheme in arkadne hodnike je hiša prvo večjo prenovo doživela že v 18. stoletju, kasneje pa še v 19. stoletju, o čemer pričajo številne šablonske poslikave in sekundarne prezidave. Glavna fasada je razmeroma skromna in skorajda anonimna. Glede na betonski glavni portal domnevamo, da je bila na prehodu iz 19. v 20. stoletje očitno nekoliko predelana,« nam je stavbo v strogem mestnem središču opisala mag. Maja Avguštin iz kranjskega zavoda, ki je kot konservatorska svetovalka obnovo tudi vodila. Ta je namreč potekala v skladu z izdanimi kulturnovarstvenimi pogoji.
Hiša je danes obnovljena kot večstanovanjska stavba, pogoj Zavoda za varstvo kulturne dediščine, OE Kranj, pa je bil, da se v eni etaži uredi zgolj ena stanovanjska enota. S tem so zagotovili ustrezno varovanje tlorisov in hkrati omogočili prijetno bivanje za stanovalce.
Rekonstruirali bodo tudi poslikave
Pri obnovi so ohranili tudi vse oboke, umetno kovane elemente in arkadni hodnik, po podobi starega so izdelali nov lesen balkon na gospodarskem objektu, tlak v glavni veži pa je sestavljen iz ohranjenih kamnitih plošč in opek.
»Pri raziskavi hiše smo naleteli na številne šablonske in poslikave z valčkom, vse pretežno iz 19. stoletja. Najpomembnejša in najstarejša ohranjena poslikava je bila tista na fasadi dvoriščnega arkadnega hodnika v nadstropju. Poslikava je bila v slabem stanju, zato je restavratorka mag. Eva Tršar Andlovic poslikavo prerisala in pripravila predloge za njeno rekonstrukcijo. Gre za poslikavo, ki poustvarja opečnato gradnjo in je značilna za mestno jedro Kamnika. Je v rožnato-rdeči barvi, hkrati pa je tudi osenčena, kar pripomore k iluzionističnemu učinku. Obok arkadnega hodnika je bil šablonsko poslikan in dekoriran s cvetličnim motivom v rdečkasto-rjavih tonih. Zanimivo je tudi to, da je imela hiša v notranjosti naslikan temno siv podzidek oz. t. i. cokel z rdečo obrobo. Tudi tega bomo rekonstruirali,« je sklenila Avguštinova.