Lan spet postaja cenjen
Letošnji Dan teric je kljub slabemu vremenu v Davčo privabil veliko obiskovalcev. Premierno so si lahko ogledali dokumentarni film Davča in lan, posebnost letošnje prireditve pa so bila tudi starodobna vozila.
Davča – »Presrečni smo, da je 32. Dan teric kljub dežju privabil toliko obiskovalcev,« je bil v nedeljo popoldne ob pogledu na poln šotor zadovoljen predsednik Turističnega društva Davča Lojze Jelenc. Nič drugače ni bilo v soboto, v obeh dneh pa je prireditev, ki poteka Pr' Vrhovc, po ocenah organizatorjev obiskalo kar od 2500 do 3000 ljudi. »Mislim, da v Davčo tako radi pridejo, ker smo na dobri lokaciji, ker smo zelo dobri organizatorji, ker se trudimo vsako leto prikazati nekaj novega in ker ponujamo domačo kulinariko,« je razmišljal Jelenc in poudaril, da je pri izvedbi prireditve vsak dan sodelovalo vsaj sedemdeset domačinov.
V soboto so si lahko obiskovalci ogledali zadnjo tekmo državnega prvenstva v ročni košnji, ki jo je pripravilo Društvo koscev in kosic Slovenije, ter premiero dokumentarnega filma Davča in lan, ki ga je posnel Janez Habjan iz Železnikov. »V turističnem društvu smo se želeli nekako oddolžiti tistim, ki so se nekoč z lanom preživljali v teh krajih. Tako smo se odločili, da s še živečimi ljudmi, ki so se včasih ukvarjali s tem, posnamemo dokumentarec,« je pojasnil Jelenc. Poleg novega filma so bili posebnost letošnje prireditve starodobni avtomobili in motorji, ki so jih obiskovalci lahko občudovali v nedeljo, uživali pa so tudi v bogatem kulturnem programu in prikazih predelave lanu od bilke do platna. Zaradi dežja so terice lan trle pod šotorom, že po tradiciji pa so jim tudi tokrat ponagajali fantje in jim pripravili presenečenje – slamnatega moškega. Obiskovalce so nato povabili v bližnji skedenj, kjer so jim prikazali še preostale postopke, ki so potrebni, da iz lanene bilke dobimo platno: mikanje, tresenje prediva, predenje na kolovratu, zvijanje z vretena na motovilo, zvijanje s kobilice v klovčke in delo za statvami. Oba dneva so pripravili tudi veselici, izkupiček prireditve pa bodo tako kot lani namenili PGD Davča za nakup novega gasilskega vozila, ki ga bodo prevzeli na prihodnjem Dnevu teric.
V Davči so sicer pridelavo lanu začeli opuščati po letu 1960, v zadnjih letih pa ga spet sejejo skoraj pri vsaki hiši, z zadovoljstvom pove Jelenc: »Lan spet dobiva vrednost. Po eni strani ga sejejo zaradi tradicije, poleg tega je lahko lepa dekoracija šopka, predvsem tisti z manjšimi otroki pa iz njega pletejo razne spominke ali pa izdelujejo druge izdelke.«