Preizkušali meje mogočega
Živahno dogajanje v zraku nad vzletno-pristajalno stezo je na praznični ponedeljek na letališče v Lescah privabilo številne obiskovalce. Na že 28. mitingu malega letalstva so se v spretnosti in atraktivnosti svojih pomanjšanih modelov letal pomerili modelarji iz Slovenije in iz tujine.
Lesce – Na leškem letališču je modelarska sekcija Aerokluba ALC Lesce na praznični ponedeljek pripravila že 28. miting malega letalstva in tekmovanje za Alpski pokal letečih modelov. Na prireditvi je z maketami pravih letal nastopilo štirideset tekmovalcev, ki so pokazali svoje znanje in spretnosti v pilotiranju letal na daljavo na modelih reaktivnih letal, motornih batnih letal, jadralnih akrobatskih letal, helikopterjev in v kategoriji atraktivni modeli.
Dogodek je tudi tokrat na letališče privabil številne ljubitelje letalskih modelov. Udeležencev modelarjev je bilo štirideset, večinoma iz Slovenije, tradicionalno pa v Lesce posebej radi prihajajo modelarji iz sosednje Avstrije, je povedal Pavel Prhavc, vodja tekmovanja. »Tudi obiskovalci so od vsepovsod; veliko je domačinov, precej pa se jih na našo prireditev, ker jo pač organiziramo na praznični dan, odpravi po končani slovesnosti na Brezjah.«
Vreme je bilo v ponedeljek naklonjeno obojim, modelarjem in gledalcem, ki so uživali v pogledu na vratolomne podvige letalskih modelov, pred prehudo vročino pa jih je varoval rahel veter. »Piha v osi steze, kar je dobro. Če je brezvetrje, ni nič hudega, če bi veter pihal prečno, bi imeli pa težave,« je vremenske razmere pokomentiral Prhavc.
V prijetnem vzdušju so uživali tudi tekmovalci, ki so ob stezi čakali, da pridejo na vrsto za start. Kot pravi Prhavc, mnogi pridejo predvsem zaradi druženja, in ker so v Lescah vedno lepo sprejeti, ni čudno, da je med njimi veliko takšnih, ki se prireditve udeležujejo že leta. »Nekateri so res mojstri in ne bom tajil, da so favoriti za zmago pogosto dobro znani, pa vseeno spodbujamo tudi mlajše, začetnike, da se udeležijo tekmovanj in na ta način pridobijo dragocene izkušnje.«
Tako kot se med seboj po izkušenosti in znanju razlikujejo modelarji, se razlikujejo tudi modeli; v Lescah je bilo tako v ponedeljek videti modele letal, ki so vredni okoli dvajset tisoč evrov in v izdelavo katerih je vloženih tudi dva tisoč ur dela, pa tudi bistveno cenejše in enostavnejše, za sestavo katerih, pravi Prhavc, modelar potrebuje »le« kakih tristo ur. Na pripombo, da bi bilo glede na vrednost in količino vloženega dela strmoglavljenje takšnega modela prava katastrofa, pa odgovori, da gre za tako utečene modele in izkušene modelarje, ki upravljajo z njimi, da bi se kaj takšnega komajda lahko zgodilo.