Nasprotujejo predlogu zakona o vajeništvu
Predlog zakona o vajeništvu ni dolgoročno naravnan in vsebuje mnoge škodljive elemente, ki onemogočajo razvoj vajeništva v obliki, ki bi koristila dijakom in delodajalcem, pravijo na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije.
Ljubljana – »Cilj delodajalcev je namreč en in edini: pridobiti delavce, ki bodo znali in hoteli dobro delati, oni pa jih bodo lahko po zaključenem vajeništvu pošteno plačali in redno zaposlili. Česar pa nikakor ne bo možno doseči, če jim bodo preko zakona postavljeni trenutno predvideni pogoji,« pravijo na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS), ki zato predlogu zakona o vajeništvu ostro nasprotujejo.
Po predlogu zakona bi delodajalec vajencu moral poleg nagrade plačati še davke in prispevke, OZS pa je mnenja, da bi to breme morala prevzeti država, saj bodo delodajalci vajence izobraževali za praktično delo. Prav tako nasprotujejo predlogu, da bi status vajenca lahko imele tudi odrasle osebe, saj menijo, da gre v tem primeru za prekvalifikacijo.
»Ker je vajeništvo oblika izobraževalnega in ne delovnopravnega procesa, sindikati nimajo pravice do krojenja podobe vajeniškega zakona,« dodajajo na OZS, kjer zavračajo tudi navedbe sindikatov, da bi delodajalci vajence le izkoriščali.
S predlogom zakona se ne strinjajo tudi v točki, ki predvideva, da bi bilo plačilo vajenca vezano na minimalno plačo. »Nagrada mora biti fiksno določena za prvi, drugi in tretji letnik in primerljiva z nagradami v drugih evropskih državah,« menijo v zbornici.
Prav tako so kritični do zahteve, da bi delodajalci po končanem vajeništvu vajenca morali tudi zaposliti. Predsednik OZS Branko Meh pravi, da od delodajalcev zahtevajo nemogoče, tudi v primerih, ko z vajencem niso bili zadovoljni.
Na OZS tako od ministrstva pričakujejo, da bo sprejet takšen zakon, ki bo imel dolgoročne učinke in ne zgolj kratkoročnih in ga bodo čez dve leti ponovno popravljali.