Vse večji razcvet glampinga tudi na Gorenjskem
V zadnjih letih je zanimanje za t. i. glamping oziroma luksuzno kampiranje vedno večje, različnih ponudb, ki združujejo oddih v naravnem okolju in nastanitev višjega standarda, pa je vedno več. Tudi na Gorenjskem je vse več ponudnikov, ki nudijo glamping nastanitve, obisk pa je vedno boljši.
Kranj – Glamping velja za vse bolj priljubljeno obliko počitnikovanja, za katero se odločajo zlasti tisti, ki si želijo stika z naravo in hkrati nastanitve, kakršne so vajeni v hotelskih ponudbah. Že samo poimenovanje glamping je namreč sestavljenka iz besed glamur in kampiranje. Tovrstne namestitve, za katere je značilno zlasti bivanje v nadstandardno urejenih lesenih hiškah, hiškah na drevesih in različnih šotorih, so lahko samostojna ponudba ali del ponudbe kampov, hotelov, penzionov, restavracij in turističnih kmetij.
Blejske glamping gozdne vile
V blejskem kampu, ki deluje v okviru družbe Sava Turizem, so lesene glamping gozdne vile postavili že konec sezone leta 2009. Po besedah vodje Campinga Bled Nike Morič so se za vzpostavitev glamping turizma odločili zaradi velikega povpraševanja po namestitvah v klasičnih, plastičnih mobilnih hišicah, za katere so ocenili, da ne sodijo v okolico Blejskega jezera. Na podlagi tega so za začetek sami razvili lesene namestitvene enote z vročo kadjo, namenjene parom.
»Lani se je pokazala velika potreba po večjih in bolje opremljenih namestitvenih enotah za družine, zato smo glamping razdelili na dva dela, in sicer na glamping za pare (hišice z vročo kadjo) in na glamping za družine (lesene mobilne hišice). V letošnji sezoni imamo oba glampinga popolnoma razprodana. Nekaj prostih kapacitet imamo le še v drugi polovici septembra in v oktobru,« pripoveduje Moričeva, ki dodaja, da letos v glampingu beležijo bistveno boljši obisk kot v lanski sezoni, ljudje pa naj bi se za glamping ponudbo odločali zlasti zaradi želje po inovativni turistični namestitvi, ki jim nudi edinstvena doživetja.
Glamping Pr’ Bizjak
Vrtno okolico Gostilne Pr’ Bizjak od lanskega leta dopolnjujejo štiri manjše lesene hiške, namenjene bivanju, in ena večja lesena hiša, v kateri so štiri privatne kopalnice. Za glamping so se odločili, ker so želeli gostom restavracije nuditi tudi prenočišča, vendar ne klasičnih sob in apartmajev.
»V letošnji sezoni smo izjemno zadovoljni z obiskom, ki je daleč nad pričakovanji, saj imamo v poletnih mesecih več kot 90-odstotno zasedenost vseh lesenih hišk. Poleti prevladujejo gosti iz Nizozemske, Avstrije in Nemčije, v zimskem času pa domači gosti. V prvi sezoni obratovanja smo od meseca junija naprej ustvarili 350 nočitev, v celotni letošnji sezoni pa bomo dosegli najmanj 850 nočitev,« so nam sporočili iz Gostilne Pr’ Bizjak, kjer dodajajo, da v njihovem glampingu prevladujejo predvsem mladi pari in družine z manjšimi otroki, ki se za tovrstno ponudbo odločajo zlasti zaradi inovativne namestitve, idilične narave in miru.
Kamp Podljubelj
V okviru Kampa Podljubelj so nastanitve v treh glamping hišicah možne od letošnjega junija. Za to ponudbo so se odločili na podlagi opazovanega trenda, novosti in spremenljivih vremenskih razmer.
»Z obiskom smo zadovoljni, saj za prvo leto nismo imeli pretiranih pričakovanj. V zadnjem tednu julija in prvem tednu avgusta so bile hišice polno zasedene. Trenutno je zasedena ena, drugo imamo rezervirano, tretja pa čaka na naključne goste. Meniva, da naključne goste kampa glamping ponudba prepriča ob slabši vremenski napovedi, tiste, ki so predhodno rezervirali nastanitev, pa privabljajo mir, majhnost in inovativnost glamping ponudbe,« sta povedala Marija in Grega iz Kampa Podljubelj, ki dodajata, da je tudi za njihovo glamping ponudbo največje povpraševanje pri parih in družinah z majhnimi otroki.