Loški oder je pravi magnet za matičke
Matička za najboljšo predstavo v celoti je prejela uprizoritev Predstava Hamleta v vasi Spodnja Mrduša v izvedbi Loškega odra, za vlogo Toneta Bukovca v tej predstavi pa je matička prejel Matej Čujovič. Posebno priznanje za igralski tandem Maši Kavčič in Moniki Jekler iz medvoškega KUD Fofité.
Postojna – Po treh festivalskih dneh z najboljšimi uprizoritvami ljubiteljskih gledališč v pretekli sezoni se je s podelitvijo matičkov in posebnih priznanj v soboto v Kulturnem domu v Postojni zaključilo 61. Linhartovo srečanje. Najpomembnejši festival ljubiteljskih gledaliških skupin v Sloveniji je letos znova pokazal na odlično kondicijo gorenjskih gledališčnikov, še posebno Loškega odra, ki v zbiranju matičkov nadaljuje tradicijo preteklih dveh let.
V tekmovalnem sporedu se je za festivalske nagrade potegovalo sedem predstav, ocenjevala pa jih je tričlanska strokovna žirija v sestavi Uršula Teržan (plesalka, koreografinja in profesorica umetnosti giba) in člana Gašper Jarni (dramski igralec) in Tin Grabnar (režiser).
Podeljeni štirje matički
Da je letošnja bera gledaliških predstav bogata in kakovostna, je bilo jasno že ob razpisu, saj je bila na regijska srečanja prijavljena 101 predstava, 22 se jih je nato uvrstilo v izbor, ki si ga je ogledal državni selektor Vid Klemenc. Poudaril je, da bi si mesto na zaključnem srečanju zagotovo zaslužilo več kot sedem predstav, kolikor se jih uvrsti v tekmovalni del za festivalske nagrade.
Žirija, ki pri odločanju res ni imela lahkega dela, je podelila štiri matičke. Za najboljšo predstavo v celoti je prepoznala uprizoritev Loškega odra Predstava Hamleta v vasi Spodnja Mrduša v režiji in scenografiji Dejana Spasića. V predstavi je navdušil tudi eden izmed treh igralskih dobitnikov matičkov, in sicer Matej Čujovič v vlogi Toneta Bukovca, partijskega sekretarja v dotični vasi. Žirija je podelila še drugega matička za moško vlogo, prejel ga je Domen Koren, ki je v predstavi Seksualna perverzija Šentjakobskega gledališča Ljubljana odigral vlogo Danijela Škapina, med ženskimi liki pa je žirijo najbolj prepričala njegova soigralka Tina Tavčar, ki je upodobila Jano Weber.
Žirija je podelila tudi tri posebna priznanja. Za igralski tandem sta ga prejeli Maša Kavčič in Monika Jekler, ki sta nastopili v vlogah Sakešvilija in Sakešvilija v predstavi Ljudski demokratični cirkus Sakešvili (KUD Fofité Medvode), priznanje za skupinsko dinamiko so podelili igralski ekipi predstave Salto morale (Hlodi, KUD Franc Kotar Trzin), za inovativni pristop k lutkovni umetnosti pa ga je prejela predstava Pot okoli sveta, ki je nastala v produkciji Koruznega zrna Slovenska Bistrica, Hiše otrok in umetnosti Ljubljana in Lutkovnega gledališča Nebo Kranj.
Igralski presežki
Kot je zapisala žirija v obrazložitvi matička za Predstavo Hamleta v vasi Spodnja Mrduša: »... izjemna kolektivna igra, čvrsta dramaturgija, lahkotno prehajanje med raznovrstnimi žanri ter zavidljive in še dolgo zapomnljive igralske kreacije so se zlili v kompletni in magični odrski dogodek, pod katerega bi se z veseljem podpisala tudi prenekatera profesionalna gledališka hiša«.
Loški oder ima zares širok nabor igralk in igralcev, v omenjeni predstavi jih na oder stopi kar 13, ki vedno znova dokazujejo, da znajo stopiti skupaj. V skupini je tako dovolj prostora za odlične posameznike. Eden izmed njih je zagotovo Matej Čujovič, ki izstopa v glavni vlogi Toneta Bukovca. Odlikujeta ga izjemen igralski talent in odrska disciplina. »Ne glede na to, ali je zgolj molče opazoval dogajanje ali nevarno koračil po odru, politikantsko spletkaril ali vulgarno osvajal, umetelno prepričeval ali poživinjeno žrl in pil – v vsakem trenutku predstave je izžareval polnokrvni lik strupeno nevarnega človeka, kakršnega bi si želeli gledati zgolj v varnem zavetju gledaliških dvoran, a ga vse prevečkrat srečamo tudi na odrih naših vsakdanjih življenj,« je poudarila žirija.
V medvoški predstavi Ljudski demokratični cirkus Sakešvili sta žirijo navdušili Maša Kavčič in Monika Jekler. Ob posebnem priznanju za igralski tandem je žirija poudarila njun govor in celostno odrsko prezenco in zapisala: »Njuna lahkotnost in hkrati trdno suverena osredotočenost na igro, njuna igrivost in odrska iznajdljivost sta nas vznemirili in skoraj prepričali, da je biti Sakešvili prava stvar.«
Ob zaključku so podelili še letošnje Linhartove listine, in sicer Mateju Čujoviču (KD Loški oder), Elizabeti Žnidaršič Stefanciosa - Erži (KD Igralska skupina pri Gledališču Toneta Čufarja Jesenice) in Petru Teichmeistru (Šentjakobsko gledališče Ljubljana).