
Za mlade poleti več dela
Med poletnimi počitnicami se ponudba študentskega dela poveča za okoli trideset odstotkov. Skoraj polovica oglasov delodajalcev se nanaša na delo v strežbi.
Kranj – Med poletnimi počitnicami marsikateri dijak in študent poskuša tudi nekaj malega zaslužiti. Za to ima poleti tudi nekaj več možnosti kot med letom, saj se v tem času ponudba študentskega dela poveča za okoli trideset odstotkov, opažajo na E-študentskem servisu, največjem v državi, na drugi strani pa se povpraševanje mladih po prostih delih poveča za kar 60 odstotkov, saj se študentom poleti pridružijo tudi dijaki. Ta čas jim je na voljo 1750 prostih del, od tega blizu 240 na Gorenjskem. Kljub lani uvedenim zakonskim spremembam, ki so podražile študentsko delo, je na E-študentskem servisu glede na lansko poletje del približno 40 odstotkov več. »Glede na leto 2014 je prostih del za 70 odstotkov več, še vedno pa jih je za 30 odstotkov manj v primerjavi s predkriznim obdobjem. Pri teh številkah ne moremo govoriti o absolutnem porastu v panogi, saj bi bilo treba pogledati situacijo pri vseh servisih – mi smo namreč v teh letih pridobili na tržnem deležu, zato so pri nas številke večje, kar pa ni nujno za panogo,« je pojasnila Saša Praček iz E-študentskega servisa.
Dijakom so na voljo različna dela, skoraj polovica oglasov pa se nanaša na delo v strežbi. »Dijaki iščejo predvsem enostavna dela, na primer pakiranje, deklariranje, dekleta zanimajo tudi dela v administraciji ali delo hostes, fantje pa povprašujejo tudi po težjih fizičnih delih, saj v kratkem času lahko zaslužijo več, oz. se odločajo za dela v proizvodnji. Na voljo pa so tudi zahtevnejša, strokovna dela, kjer prevladuje delo za računalnikom. Veliko podjetij zahteva polnoletnost kandidata, kar pomeni, da dijaki nimajo na izbiro tako velikega števila del,« je še razložila Saša Praček.
Prek E-študentskega servisa v poletnem času dela okoli 40 tisoč dijakov in študentov; povprečna urna postavka v Sloveniji znaša 5,18 evra bruto, na Gorenjskem pa 4,9 evra bruto. Med najbolje plačanimi deli so poučevanje, inštrukcije, računalništvo in programiranje, ki prinesejo vsaj osem evrov na uro bruto, medtem ko so z lani zakonsko predpisano najnižjo urno postavko 4,5 evra bruto ponavadi plačani delo v proizvodnji, pakiranje, deklariranje, polnjenje polic …
Mladim, ki bi radi še to poletje zaslužili še kakšen evro, svetujejo, da ponudbo del spremljajo vsak dan sproti, saj se dela menjajo iz ure v uro. Kot poudarjajo, pa študentsko delo poleg zaslužka prinaša tudi pridobivanje novih znanj, prvi stik s trgom dela in lažji prehod v redno zaposlitev.